Środków do stylizacji włosów jest bardzo szeroki wybór, ale jednym z popularniejszych i najchętniej wybieranych jest lakier do włosów, dzięki któremu można szybko utrwalić fryzurę. Niestety nie każda kobieta może używać takiego kosmetyku, a to ze względu na alergię, która może objawiać się różnie. Czym objawia się uczulenie na lakier do włosów?
Czym jest uczulenie na lakier do włosów?
Każdy, kto choć raz zmagał się z alergią, wie, że jest to nieprzyjemne uczucie, a przy okazji może powodować dość poważne dolegliwości. Najczęściej jednak objawy alergiczne już po parunastu minutach ustępują, ale jest to wyraźny sygnał, że danego produktu nie należy używać.
Alergia na lakier do włosów może pojawić się u kobiet, które są uczulone na niektóre składniki, a te są najczęściej podstawą takich kosmetyków. Niestety lakiery zawierają dość sporo związków chemicznych, a dodatkowo konserwantów, które mogą wywoływać różnego rodzaju reakcje alergiczne. Jakie składniki są odpowiedzialne za taką przypadłość. Mianowicie chodzi o:
- formaldehyd,
- imidazolidiny urea,
- dizaolidinyl urea,
- zapachowe.
Lakiery zawierają mają różny, ale te powyżej wypisane są najczęściej używane przez większość producentów. Dobrze jest zatem sprawdzić przed zakupem, co znajduje się w produkcie, a można także poszukać na półkach sklepowych kosmetyków bio lub organicznych, które są wolne od substancji chemicznych.
Na pewno alergia na którykolwiek ze składników wyklucza używanie takiego lakieru i nie wolno na sobie eksperymentować. Taki kosmetyk może doprowadzić do podrażnienia skóry głowy, ale także dróg oddechowych i oczu.
Jak objawia się uczulenie na lakier do włosów?
Jeśli któraś z pań nie miała nigdy objawów alergicznych, to bardzo dobrze. Warto jednak wiedzieć, czym objawia się uczulenie i jakie najczęściej występują przy tej okazji reakcje. Przede wszystkim na skórze głowy po użyciu takiego kosmetyku pojawiają się złuszczenia, które wyglądają inaczej niż łupież i jest to jeden z objawów, który na pewno każda z kobiet zauważy dość szybko.
Kolejnym objawem jest swędzenie i pieczenie, które występuje od razu po aplikacji lakieru na włosy. Oczywiście każda z kobiet może odczuwać zupełnie inny rodzaj pieczenia czy świądu o różnym nasileniu, nie mniej należy niezwłocznie umyć dokładnie głowę najlepiej dwa razy. Nawet jeśli objawy są dość słabe, to lepiej zrezygnować z takiego lakieru, bo można zaszkodzić włosom, skórze głowy i zdrowiu.
Ostatnim objawem, który jest skutkiem uczulenia na lakier do włosów, jest pojawienie się pęcherzy na skórze głowy. Czasami może też pojawić się w nich ropa i wówczas należy udać się do dermatologa, który przepisze odpowiednią maść, by złagodzić szybko skutki alergii.
Tego typu symptomy mogą pojawiać się nie tylko na włosach, ale też ustach i oczach, do których lakier może się dostać podczas rozpylania.
Jak poradzić sobie z alergią na lakier do włosów?
Najczęściej panie są świadome tego, na które ze składników są uczulone, choć alergia może pojawić się w każdym wieku i bez wcześniejszych oznak. Lekarze nie zawsze wiedzą, skąd takie objawy, ale zaleceniem jest oczywiście rezygnacja z produktów zawierających alergen. Często też alergia dotyczy nie tylko lakieru, ale także innych kosmetyków czy nawet leków.
Jeśli któraś z pań nie jest do końca pewna, który składnik jest przyczyną uczulenia lub nie do końca wie, czy to na pewno alergia, to jest sposób, by to sprawdzić. Należy lakier zaaplikować na skórę przy nadgarstku lub łokciu, gdyż w tych miejscach reakcje alergiczne następują bardzo szybko. Jeśli po 30 minutach nic się nie dzieje, to znaczy, że lakier można bezpiecznie stosować.
Warto też udać się do alergologa, który przeprowadzi wywiad z pacjentką i zrobi testy, dzięki którym będzie można potwierdzić uczulenie. To znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie i pomoże zapobiec wielu nieprzyjemnym objawom.
Jak zareagować, gdy wystąpi reakcja alergiczna?
Jak już wcześniej zostało wspomniane, uczulenie może pojawić się nagle i co wówczas można zrobić? Jeśli reakcja jest natychmiastowa, to najczęściej wystarczy szybko umyć głowę, ale należy pamiętać, że jeden raz to za mało. Chodzi o to, by spłukać cały lakier, a więc najlepiej od razu umyć głowę trzy razy.
W niektórych przypadkach niezbędna może być interwencja lekarza, który przepisze leki niwelujące objawy.