Polakom wydaje się, że ich język jest tak naprawdę łatwo do nauczenia. Nie brakuje osób, jakie uważają, że niemiecki to dopiero wyzwanie – nie tylko, jeżeli chodzi o słownictwo, ale także pisownie. Ciekawostką jest jednak to, że w chwili obecnej to polski jest uważany za jeden z najtrudniejszych, jeżeli chodzi o naukę. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę pisownię. Zasady pisowni pewnych słów są w stanie przyprawić o ból głowy.
Naprawdę – razem czy osobno?
Prawda jest w stanie połączyć, a pewność podzielić – można by tak podsumować to pytanie. Jeżeli jednak nauczycielka zada takie pytanie uczniowi na ocenę, to nie ma co posuwać się do takiego odbiegania od tematu. Trzeba wiedzieć jak się piszę „naprawdę”. Słowo krótkie, zwięzłe, może narobić ogromnego problemu.
Zanim jednak przyjdzie ustalić jego pisownię, warto nieco cofnąć się do jego definicji. Pozwoli to ustalić, jak tak naprawdę powinna brzmieć jego pisownia. „Naprawę” to słowo, którego celem jest podkreślenie tego, że ktoś nie tylko mówi prawdę, ale także jest co do tego przekonany. To tak naprawdę wyrażenie, jakie ma na celu podkreślenie prawdziwości danych słów. Można także zapytać „naprawdę?”, aby podkreślić znaczenie słów, jakie właśnie usłyszało się od drugiej osoby. Po części wyraża się też tym podziw dla tego, co właśnie zostało powiedziane.
Czy można powołać się na prawdę?
Wydawać by się mogło, że odpowiedź jest prosta. Wystarczy tylko podać kilka przykładów, aby móc to w pełni zrozumieć:
„Naprawdę kupiłam wczoraj te materiały do pracy”
„Ten film był naprawdę doskonały”
„Naprawdę pięknie wyglądasz w tej sukience”.
Prawdą jest to, że naprawdę razem zawsze należy napisać, jeżeli kogoś chce się utwierdzić w danym przekonaniu. Jednak czasem trzeba powołać się na prawdę i co w takim razie należy zrobić? Jak było wcześniej wspomniane – język polski to naprawdę skomplikowane zagadnienie, którego trzeba się porządnie nauczyć. Już od wielu lat przekonuje o tym profesor Bralczyk, który jest jedną z najbardziej znanych postaci, jeżeli chodzi o język polski.
Znajomość pisowni polskiego
Nie raz i nie dwa można usłyszeć, że ktoś będzie chciał powołać się na prawdę, czyli np. na słowa, jakie ktoś inny wcześniej powiedział (niekoniecznie w tym samym dniu”. Prawda przecież zapisana jest w przepisach obowiązujących w danym kraju, np. w Polsce. Każdy ma zawsze okazję do tego, aby powołać się na doskonale znaną prawdę.
Jeżeli ktoś jednak będzie miał wątpliwość, jak aktualnie danego sformułowania używać, może skorzystać z wiedzy, jaka zawsze dostępna jest online. Są specjalne narzędzia, które zawsze są w stanie podpowiedzieć, jak dane wyrażenie można napisać. Warto z nich skorzystać. Jeżeli nie – nigdy nie można zapomnieć o nieśmiertelnym słowniku języka polskiego. To właśnie tam zapisane są wszystkie zawiłości, jeżeli chodzi o polskie słownictwo. Pomimo dostępu do internetu, rodzice zawsze powinni zadbać o to, aby pokazać swoim dzieciom słownik ortograficzny i wyjaśnić, że będzie to dla nich właściwe wsparcie.