Uncja – ile to gramów? – sposób dokonywania obliczeń

uncja ile to gramów

Ze względu na brak jednoznacznego ujednolicenia systemu imperialnego oraz systemu metrycznego, trzeba niekiedy zdecydować się na przeliczanie konkretnych miar. Jest to konieczne, aby uzyskać wiarygodny, prawidłowy wynik. Jak jednak skutecznie powinno się obliczyć, ile uncja ma gramów?

Uncja – ile to gramów? – gotowy wzór

Uncja stanowi jednostkę masy, jaką wykorzystuje się przede wszystkim na terenie krajów anglojęzycznych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że występuje ona aż w dwóch wariantach:

  • uncja avoirdupois (oz),
  • uncja trojańska (ozt).

Pierwszy rodzaj stosuje się najczęściej zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i spożywczym. Jej wartość wynosi mniej więcej 28,35 gramów. Druga odmiana natomiast wykorzystywana jest przede wszystkim celem pomiaru masy metali szlachetnych, głównie srebra oraz złota. Przyjmuje się, że jedna uncja trojańska (ozt) waży około 31,10 gramów.

Uncja – ile to gramów? – kiedy trzeba to przeliczyć?

Z taką miarą jak uncja można się spotkać przede wszystkim w:

  • Wielkiej Brytanii,
  • Stanach Zjednoczonych,
  • Australii,
  • Kanadzie,
  • Nowej Zelandii.

Jednakże przyjęty w wymienionych powyżej państwach system miar wykorzystywany w przemyśle oraz w handlu jest najczęściej dwumianowy. Oznacza to, że używa się w nim jednocześnie jednostek imperialnych (takich jak uncje albo galony) oraz jednostek metrycznych (takich jak kilogramy albo litry). Nie zawsze trzeba wobec tego przeliczać ile gramów ma uncja. Może to być bowiem informacja dostępna od samego początku.

Dlaczego nadal korzysta się z uncji?

Ujednolicenie systemu miar na całym świecie sprawiłoby, że handel stałby się o wiele efektywniejszy. Uncje są jednak stosowane od tak dawna, że spora część osób postrzega je jako tradycję, a takie przyzwyczajenia i przekonania niesamowicie ciężko zmienić.

W przypadku, gdy taki sposób podawania wagi przyjął się już dawno temu, to jego modyfikowanie wiąże się nie tylko wysokimi kosztami, ale również z rozmaitymi problemami natury technicznej. Obejmują one chociażby konieczność wymienienia albo dostosowania użytkowanych wag. Wydaje się wtedy nieco prostszym policzenie ile gramów ma uncja, ale takie rozwiązanie jest korzystne tylko w perspektywie krótkoterminowej. Zajmuje bowiem czas, jaki da się wykorzystać w o wiele bardziej produktywny sposób, co ostatecznie obniża ogólną efektywność pracy.

W jakich branżach można spotkać się z uncjami?

Nie wszędzie wykorzystuje się uncje, nawet w krajach, które opierają się na systemie jednostek imperialnych. Korzysta się z niej przede wszystkim w przemyśle:

  • farmaceutycznym,
  • kosmetycznym,
  • spożywczym,
  • jubilerskim,
  • medycznym.

Szczególnie problematyczne wydaje się wyparcie uncji z branży jubilerskiej oraz z handlu metalami szlachetnymi, takimi jak srebro oraz złoto. Jest ona bowiem standardową jednostką dla osób zajmujących się tego typu rzeczami. Wynika to z długiej historii jej stosowania, dzięki czemu stała się niejako znakiem rozpoznawczym jubilerów i złotników, tak jak znajomość łaciny tradycyjnie charakteryzuje prawników oraz lekarzy.