Z problemem zasypiania mierzył się kiedyś niemal każdy z nas. Godziny spędzone na leżeniu w łóżku i nerwowe odliczanie czasu, który pozostał nam na sen. Przyczyn tego problemu może być wiele. Do najbardziej popularnych zaliczyć możemy stres, przebodźcowanie lub zaburzenia hormonalne. Niestety nie mamy wpływu na tempo naszego życia oraz sytuacje, które nas otaczają. Dlatego tak ważne jest opanowanie technik relaksacyjnych i znalezienie skutecznych sposobów, które pozwolą nam szybko zasnąć. Oto 5 sposobów, które warto wypróbować!
Jak szybko zasnąć? Odłóż telefon i wyłącz telewizor!
Urządzenia emitujące światło niebieskie stymulują naszą szyszynkę, czyli narząd odpowiedzialny za produkcję melatoniny. Związek ten jest hormonem snu. W naturalnych warunkach nasz organizm otrzymuje dużą ilość światła niebieskiego o poranku. Jest to sygnał dla szyszynki, aby przestała produkować melatoninę, co pozwoli nam na sprawne funkcjonowanie w ciągu dnia. Jeżeli przed snem spędzamy czas przed telewizorem lub z telefonem w ręku, to nasz organizm dostaje dokładnie taki sam sygnał. Melatonina nie jest produkowana w prawidłowy sposób, przez co ciężko jest nam zasnąć. Zaburzony zostaje nasz cykl dobowy. Z urządzeń emitujących światło niebieskie powinniśmy zrezygnować na około 1-2 godziny przed snem.
Znajdź sposób na odstresowanie
Jeżeli czujemy, że w ciągu dnia towarzyszyło nam wiele wyzwań, czujemy się zmęczeni lub przebodźcowani, to powinniśmy wieczorem poświęcić chwilę czasu dla siebie. Dużo osób praktykuje rozładowywanie stresu poprzez aktywność fizyczną. Jest to doskonały sposób, w szczególności dla osób mających problemy z zasypianiem. Sport to sposób na wyładowanie negatywnych emocji, ale także na dotlenienie naszego organizmu i zadbanie o jego kondycje. Jeżeli czujemy, że bieganie mogłoby zadziałać odwrotnie i nas nadmiernie pobudzić, to wieczorem postawmy na spokojniejsze ćwiczenia np. joga lub pilates. Dodatkowo warto zapoznać się z technikami relaksacyjnymi np. trening autogenny Schultza i zastosować go leżąc już wieczorem w łóżku.
Zadbaj o higieniczne warunki snu
Higiena snu to temat często poruszany w ostatnim czasie. Warunki w jakich śpimy mają ogromny wpływ na jakość naszego snu. Jak należy przygotować sypialnie do snu? Postaraj się stworzyć intymną atmosferę, wybierz słabe punktowe oświetlenie, zamiast intensywnego rozproszonego światła. Nie bez znaczenia jest również temperatura panująca w sypialni. Optymalna wartość powinna wynosić 18-19oC. Wydaje Ci się, że to zbyt mało i będzie Ci zimno? Nic bardziej mylnego, to właśnie zbyt wysoka temperatura jest bardzo często przyczyną problemów z zasypianiem. Dla większego komfortu zadbaj również o prawidłowe nawilżenie powietrza, szczególnie w okresach zimowych. Takie warunki nie tylko pozwolą Ci szybciej zasnąć, ale wpłyną także pozytywnie na odporność organizmu.
Jak szybko zasnąć? Wypróbuj aromaterapię!
Aromaterapia, czyli oddziaływanie na zmysły, to skuteczna metoda w walce z problemami z zasypianiem i bezsennością. Właściwości uspakajające i ułatwiające zasypianie posiada olejek lawendowy. Można przygotować także mieszankę olejków, składającą się z:
- 3 krople jaśminu,
- 3 krople rumianku,
- 5 kropel lawendy,
- 6 kropel waleriany.
Taką miksturę można dodać do nawilżacza powietrza lub jej niewielką ilość zakroplić na pościel. Zapach jest dość intensywny, dlatego nie zaleca się aplikowania go blisko twarzy np. na poduszcze. Aromaterapia może być także nieodpowiednia dla osób cierpiących na alergie.
Zadbaj o odpowiednią ilość witamin i minerałów
Źle zbilansowana dieta może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeżeli czujesz się przemęczony, a mimo tego nie potrafisz zasnąć i skutecznie się zregenerować, to powinieneś rozważyć dodatkową suplementację. Na problem z zasypianiem może mieć wpływ niedobór witamin z grupy B, gdzyż są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz są potrzebne do produkcji melatoniny, czyli hormonu snu. Rzadziej problem z zasypianiem spowodowany jest niedoborem witaminy D lub magnezu. Jeżeli nie znajdujesz innych przyczyn problemów z zasypianiem, to warto jest przyjrzeć się dokładniej swojej diecie i uzupełnić ewentualne niedobory.