Jak schudnąć z brzucha i nie mierzyć się z efektem jojo?

jak schudnąć z brzucha

Chęć zredukowania wagi i poprawa wyglądu swojej sylwetki to najczęstszy powód rozpoczynania coraz to nowszych diet i podejmowania regularnej aktywności fizycznej. Osiągnięcie wymarzonej figury znacznie poprawia samopoczucie i zwiększa pewność siebie. Wiele osób jednak pragnie zgubić kilka centymetrów jedynie z wyznaczonych partii ciała, dlatego też zadaje sobie pytanie – jak schudnąć z brzucha?

Otyłość brzuszna to problem, który dotyczy dużej grupy osób

Poszukując odpowiedni na pytanie jak schudnąć z brzucha, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia. Tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicy brzucha najczęściej u osób które prowadzą siedzący tryb życia, nie podejmują aktywności fizycznej, często spożywają wysoko przetworzone dania i nie odmawiają sobie słodkich i słonych przekąsek. Wiele przewlekłych chorób również sprzyja otyłości brzusznej, jest to między innymi:

  • cukrzyca,
  • wahania hormonalne,
  • miażdżyca,
  • nadciśnienie tętnicze.

Osoby, które zmagają się z przewlekłymi schorzeniami powinny w pierwszej kolejności zasięgnąć porady specjalisty, na przykład dietetyka lub trenera personalnego.

Kilka zmian w nawykach żywieniowych przyniesie zadowalające efekty

Różnego rodzaju popularne diety odchudzające przyniosą efekty, jednak tuż po zakończeniu u większości osób może pojawić się efekt jojo. Aby tego uniknąć zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie kilku istotnych zmian na znacznie dłuższy okres czasu.

Regularna aktywność fizyczna

W parze z każdą dietą powinien iść ruch. Odpowiednia dawka ruchu pomoże przyspieszyć metabolizm oraz spalanie tkanki tłuszczowej, wzmocni postawę oraz wyreguluje procesy trawiennie. Doskonałą alternatywą dla ćwiczeń siłowych czy też joggingu mogą być codzienne spacery, szybki marsz lub nordic walking. Aby wyszczuplić najbardziej newralgiczne partie ciała warto stawiać również na różne przyrządy jak roler do masażu, szczotka do ciała oraz ćwiczenia z hula hop.

Dobrze zbilansowana i różnorodna dieta

Aby umożliwić redukcję tkanki tłuszczowej konieczny jest ujemny bilans energetyczny, czyli ilość spalanych kalorii powinna przewyższać ich spożywanie. W każdym posiłku powinna znaleźć się porcja warzyw lub owoców, produkty z pełnego ziarna oraz porcja białka. Smażone w głębokim tłuszczu dania warto zamienić na gotowane bądź pieczone, aby znacząco obniżyć ich kaloryczność. W codziennej diecie powinien znaleźć się błonnik, który przyspiesza procesy trawienne oraz daje uczucie sytości na długi okres czasu.

Całkowita eliminacja alkoholu, słodkich i słonych przekąsek oraz jedzenie o stałych porach poskutkuje szybkimi rezultatami i przyspieszy spalanie tłuszczu z okolic brzucha.

Odpowiednie nawodnienie to podstawa

Powiększony brzuch bardzo często spowodowany jest nie tylko przyrostem tkanki tłuszczowej ale również zatrzymywaniem się wody w organizmie. Szczególnie u młodych kobiet takie zjawisko jest częste w drugiej fazie cyklu. Aby złagodzić tą przykrą dolegliwość konieczne jest regularne wypijanie odpowiedniej ilości wody. Dziennie należy wpijać minimum dwa litry płynów. Oprócz wody świetnym wyborem są również wszelkie herbatki ziołowe bez cukru, na przykład mięta, pokrzywa, melisa, rumianek oraz zielona herbata. Odpowiednie nawodnienie jest nieocenione u osób, które chcą schudnąć z brzucha.

Post przerywany – czy warto?

Post przerywany to jeden ze sposób żywienia, który poleca spore grono osób. Może on być również świetnym wyborem dla kobiet, które pragną schudnąć z wybranej partii ciała. Post polega na stosowaniu kilkugodzinnego okna żywieniowego, podczas którego można spożywać posiłki. Zwykle okno wynosi osiem godzin, a post szesnaście w ciągu doby. Aby zachować post nie należy w tym czasie spożywać niczego co ma kalorie, czyli białej kawy, słodzonej herbaty oraz różnego rodzaju przekąsek. Dozwolona jest jedynie woda i herbaty bez zawartości cukru. Zaletą postu przerywanego jest szybka utrata masy ciała w dość krótkim czasie. Okno żywieniowe można dowolnie modyfikować i dopasowywać do swoich potrzeb, jednak nie powinno ono wynosić więcej niż dziewięć godzin w ciągu doby.