Włosy pozbawione wilgoci nie są ozdobą, ale udręką: suche, pozbawione życia, matowe, łamliwe. Warto skorzystać ze wskazówek, jak nawilżyć włosy i jak sobie radzić z przesuszeniem. Nawilżanie włosów to proces nasycania i zatrzymywania wilgoci. Istnieją specjalne produkty pielęgnacyjne, ale znane są również domowe sposoby które, dosłownie zatrzymując wodę w środku, spowalniają proces jej parowania.
Jak nawilżyć włosy – dlaczego włosy tego potrzebują?
Aby włosy były gładkie, jedwabiste, elastyczne, jednym słowem żywe, konieczny jest jeden bardzo ważny warunek: muszą być odpowiednio nawilżone. Tak, jakość włosów zależy w dużej mierze od tego wskaźnika. Jeśli pasemka stają się matowe, łamliwe, to zdecydowanie cierpią na brak nawilżenia.
Jakie czynniki decydują o nawilżeniu włosów?
- Składnik łojowy, który natłuszcza powierzchnię włosów i zapobiega utracie wilgoci.
- Integralność naskórka – ściśle przylegające łuski chronią łodygę włosa przed odwodnieniem.
Jeśli wydzielanie sebum jest niewystarczające, włosy tracą wilgoć, jeśli dochodzi do uszkodzenia łuski włosa, traci się również wilgoć i włosy stają się suche. Włosy mogą być naturalnie suche. Na przykład kręcone włosy zawsze potrzebują intensywnego nawilżenia i odżywienia. Ale często odwodnienie włosów jest bezpośrednią konsekwencją agresywnych czynników, które przyczyniają się do uszkodzenia np. stylizacja za pomocą suszarki, farbowanie, niewłaściwie dobrana pielęgnacja.
Jak nawilżyć włosy domowymi sposobami?
Nawilżające środki domowe do włosów to naturalna maska z użyciem np. olejku łopianowego lub rycynowego. Wystarczy dokładnie umieścić na pasemka oleistą kompozycję i pozostawić na nich na 2 godziny, a następnie ogrzać je plastikową torbą i frotowym ręcznikiem. Po zabiegu należy dokładnie umyć włosy ciepłą wodą z użyciem szamponu.
Innym sposobem na nawilżenie włosów jest przygotowanie: łyżki oleju słonecznego i 1 łyżeczki oleju z rokitnika. Powstały olejek nałożyć na końce włosów, po 2 godzinach zmyć szamponem.Taki zabieg można stosować 2 razy w tygodniu przez około 12 dni. Można również wymieszać jedną łyżkę kefiru, oleju sezamowego, 1 żółtko. Nałożyć dużą porcję na włosy i pozostawić na 50 minut, a następnie umyć głowę.
Jak nawilżyć włosy za pomocą ziół?
Mieszanki ziołowe doskonale pomagają w nawilżaniu włosów. Bardzo skuteczny jest: rumianek, nagietek, szałwia, lawenda, dziurawiec, lipa. Należy przygotować wywar: 2 łyżki ziół zalać wodą i gotować na małym ogniu przez kwadrans. Po czym przecedzić i stosować na włosy. Aby środek skutecznie nawilżał pasemka, ważne użycie jednego rodzaju ziół lub kilka opcji, na przykład rumianek-lipa-szałwia lub lawenda-dziurawiec. Wywary ziołowe należy stosować każdorazowo po umyciu włosów. Uzbroić się w cierpliwość, ponieważ efekt będzie zauważalny po 3-5 zastosowaniach.
Jak nawilżyć włosy profesjonalnymi produktami?
Nawilżanie włosów nie ogranicza się do zastosowania jednego uniwersalnego produktu. To sekwencja działań, która zaczyna się jak zwykle od mycia, a kończy na zastosowaniu dodatkowych produktów pielęgnacyjnych. Specjaliści zalecają stosowanie szamponów, balsamów, masek i serum o działaniu nawilżającym na bazie protein zatrzymujących wilgoć i olejków zapobiegających jej utracie.
Szampon nawilżający
Podczas mycia suchych włosów ważne jest, aby nie powodować jeszcze większego przesuszenia, nie odtłuszczać skóry głowy i nie niszczyć końcówek, to one zwykle najbardziej cierpią z powodu przesuszenia. Z tym zadaniem poradzą sobie szampony z łagodną bazą myjącą.
Balsam nawilżający
Balsam lub odżywkę nakłada się na włosy dosłownie dwie minuty po zmyciu szamponu. Specjalna kompozycja pomoże zamknąć naskórek i wygładzić jego łuski, czyli zatrzyma wilgoć.
Maska nawilżająca
Tutaj w końcu dochodzimy do głównych punktów programu tzn. stosowania masek, najbardziej skoncentrowanych produktów w pielęgnacji włosów. Jak szybko nawilżyć bardzo suche włosy i jak to zrobić? Na umyte włosy nałożyć maskę (nawilżającą, odżywczą, regenerującą) i trzymać przez określony czas. Większość nowoczesnych masek działa bardzo szybko, wystarczy 5-10 minut, ale przy mocno zniszczonych i bardzo suchych włosach czas ten wydłuża się czasem do 20-30 minut. Dla intensywniejszego efektu nałóż na maskę i owiń głowę ręcznikiem.