Co to jest porowatość włosów i jak dostosować do niej zabiegi, które poprawią wygląd fryzury?
Pewnie słyszałaś już o włosach wysoko-, średnio- i niskoporowatych. Różnice między nimi sprawiają, że mają inne potrzeby i w odmienny sposób powinnyśmy je traktować, by otrzymały wszystko, czego potrzebują do zdrowego wyglądu. W poniższym artykule dowiesz się, jak sprawdzić porowatość włosów oraz jakie produkty do ich pielęgnacji będą najlepsze w twoim przypadku.
Typy włosów ze względu na ich porowatość
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym jest porowatość włosów? To stopień domknięcia łusek włosa. Im bardziej są one odchylone, tym mówimy o większej porowatości. Jakie czynniki na nią wpływają? Przede wszystkim genetyka, ale w dużej mierze również stosowane kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne.
- Włosy niskoporowate – to te o zamkniętych łuskach. Już na pierwszy rzut oka wyglądają na zdrowe, zadbane. Są mocne, lśniące i wygładzone. Dla niektórych właścicielek tego typu włosów problemem może być szybkie psucie się fryzury, bo pasma wyślizgują się, szybko powracając do swojej pierwotnej pozycji, wyglądu.
- Włosy wysokoporowate – wyglądają na zniszczone, wymagające intensywnej regeneracji. Wykazują tendencję do puszenia się, są szorstkie, matowe, przesuszone. Mogą intensywnie wypadać, łamać się.
- Włosy średnioporowate – najczęściej spotykany typ, pomiędzy dwoma powyższymi. W tym przypadku łuski łodygi włosa są lekko rozchylone, przez co pasma puszą się pod wpływem wysokiej wilgotności powietrza, możemy tu również zaobserwować rozdwojone końcówki, lecz włosy są podatne na układanie.
Test na porowatość włosów
Jeżeli po powyższej charakterystyce wciąż nie masz pewności, który typ włosów posiadasz, możesz przeprowadzić szybki test. Potrzebujesz do tego swojego włosa. Wybierz jeden z tych pozostałych na szczotce po czesaniu, a następnie umieść go w szklane z wodą. Pozostaw na 5 minut, a po upływie tego czasu sprawdź, co się z nim stało. Jeżeli wciąż pływa na powierzchni wody, prawdopodobnie masz włosy niskoporowate, jeśli włos zanurzył się, ale wciąż swobodnie pływa, twoje włosy pewnie są średnioporowate. Włos wysokoporowaty „napije się wody” i opadnie nisko, nawet na samo dno.
Typ swoich włosów możesz również zidentyfikować u trychologa podczas badania pod mikroskopem.
Pielęgnacja włosów, a ich porowatość
Włosy wysokoporowate wymagają szczególnej troski i należą do tych „trudnych”. Powinnaś zadbać przede wszystkim o przywrócenie im równowagi PEH (proteiny, emolienty, humektanty), wysokie nawilżenie, odżywienie i zabezpieczenie przed odparowywaniem wilgoci jest priorytetem. Zabezpieczaj końcówki i chroń włosy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Do mycia używaj chłodnej wody.
Włosy średnioporowate również należy odżywiać i nawilżać, lecz warto wybierać łagodne kosmetyki, a przy tym nie przesadzać z ich ilością. Jeśli jesteś właścicielką tego rodzaju włosów, powinnaś postawić na łagodne produkty, które nie będą obciążać pasm.
Włosy niskoporowate tak naprawdę są piękne i zdrowe. Do ich pielęgnacji warto stosować olejki naturalne, wyciągi roślinne, a także kosmetyki normalizujące wydzielanie sebum. Jeśli włosy niskoporowate się przetłuszczają, bardzo szybko są oklapnięte i nie prezentują się dobrze.