Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą i jak je usunąć?

Przebarwienia pojawiają się na skórze twarzy na skutek nadmiernej produkcji melaniny. Choć same w sobie nie są groźne, to jednak wyglądają nieestetycznie i mogą utrudniać wykonanie efektownego makijażu. Istnieje wiele czynników, które mogą spowodować wystąpienie przebarwień. Jeśli chcesz szybko się ich pozbyć, sięgnij po kosmetyki o działaniu rozjaśniającym. Jak skutecznie usunąć przebarwienia ze skóry twarzy?

Przebarwienia na twarzy — rodzaje

Przebarwienia na twarzy to zmiany w pigmentacji, które powodują, że pewne obszary są widocznie ciemniejsze niż otaczająca je skóra. Takie zmiany najczęściej przyjmują postać plam, które mogą różnić się między sobą kształtem, wielkością i kolorem. Podstawowe rodzaje przebarwień to:

  • Piegi — ich występowanie jest uwarunkowane genetycznie. Najczęściej pojawiają się na twarzy, ramionach i dekolcie.
  • Melasma — są to ciemnobrązowe plamy na policzkach, skroniach i czole, które często występują symetrycznie i mają tendencję do nasilania się po ekspozycji na słońce. Powodem powstawania tego rodzaju zmian mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej.
  • Przebarwienia wtórne — występują w wyniku działania czynników zewnętrznych.
  • Plamy starcze — są to niewielkie, ciemne plamki, umiejscowione głównie na twarzy i dłoniach. Ich występowanie jest bezpośrednio związane z procesem starzenia się skóry.

Niezależnie od przyczyn powstania przebarwień na twarzy, można z nimi skutecznie walczyć przy pomocy dobrej jakości kosmetyków, domowych sposobów lub zabiegów medycyny estetycznej.

Jak powstają przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy powstają w wyniku nadmiernej produkcji melaniny, czyli naturalnego pigmentu skóry. Zwiększona produkcja barwnika może być spowodowana czynnikami zewnętrznymi, np. promieniowaniem UV lub wewnętrznymi, takimi jak zaburzenia gospodarki hormonalnej. Istnieją też inne czynniki, które mogą przyczynić się do powstawania przebarwień na twarzy. Są to między innymi:

  • niektóre leki i kosmetyki,
  • niedoczynność tarczycy,
  • cukrzyca,
  • choroby wątroby,
  • stany zapalne skóry,
  • oparzenia słoneczne,
  • urazy skóry.

Warto pamiętać, że prawidłowa pielęgnacja skóry i stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej znacząco zmniejszą ryzyko powstania przebarwień na skórze twarzy.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Jeśli zaobserwujesz na swojej twarzy przebarwienia i nieestetyczne plamy, nie wpadaj w panikę! Takie zmiany można rozjaśnić i usunąć przy pomocy kosmetyków zawierających określone składniki aktywne. Bardzo dobre efekty uzyskasz, jeśli sięgniesz po preparaty z retinolem, niacynamidem i witaminą C. Możesz też wypróbować domowe sposoby. W tym celu wykorzystaj cenne właściwości soku z cytryny i sody oczyszczonej. Przebarwienia na twarzy mogą też z powodzeniem zostać usunięte w gabinecie medycyny estetycznej, dzięki zastosowaniu lasera lub mezoterapii igłowej. Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdziesz na blogu https://ohmyface.pl/.

Przebarwienia na twarzy najlepiej usuwać na bieżąco, zanim jeszcze staną się bardzo ciemne. Dodatkowo to ważne, aby prawidłowo pielęgnować skórę i chronić ją przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. W ten sposób skutecznie zahamujesz procesy starzenia się skóry, a Twoja cera będzie zawsze świeża, gładka i promienna.