Terapia szumów usznych – czy aparat z generatorem szumów będzie pomocny?

Szumy uszne to dość uciążliwa przypadłość, która potrafi uprzykrzyć życie i z powodzeniem utrudnić normalne funkcjonowanie. Chociaż nie ma na nie skutecznego lekarstwa, istnieją pewne sposoby na zapewnienie ulgi osobie chorej. Jednym z nich jest aparat z generatorem, który samodzielnie wytwarza własne dźwięki w postaci szelestu lub szmerów. Jak działa takie urządzenie i czy rzeczywiście pomaga leczyć dolegliwości związane z szumami usznymi? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Szumy uszne — rodzaje i przyczyny występowania

Szumy uszne to przykre doznania dźwiękowe słyszane jedynie przez osobę, która ich doświadcza. Zwykle chorzy opisują je jako ostre, donośne brzęczenie i nieprzyjemne dzwonienie w jednym lub w obu uszach naraz, które znacząco wpływa na jakość życia. Występuje kilka rodzajów szumów. Niektóre pojawiają się nagle, pozornie bez żadnego konkretnego powodu, ale ustępują po rozpoznaniu właściwej przyczyny. Inne mają charakter przewlekły i mogą utrzymywać się nawet ponad rok.

Skąd biorą się szumy uszne? Zazwyczaj towarzyszą stanom chorobowym, które akurat rozwijają się w ciele chorego, stąd pojawiają się jako jeden z objawów takich schorzeń jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy nadczynność tarczycy. Mogą jednak występować samoistnie z wielu różnych powodów, np. ze względu na długotrwałe przebywanie osoby chorej w hałasie, działanie szkodliwych środków chemicznych, a nawet pod wpływem nadmiernego stresu o umiarkowanym nasileniu.

Aparat z generatorem szumów — sposób działania

Istnieje kilka metod łagodzenia dolegliwości spowodowanych przez szumy uszne. Do grona technik terapeutycznych należy m.in. używanie aparatu z generatorem szumów, jaki stosuje się w przypadku osób niedotkniętych żadnym ubytkiem słuchu. Zadaniem urządzenia jest wytwarzanie tzw. białego szumu podobnego do dźwięków wydawanych przez odkurzacz lub suszarkę elektryczną, który w procesie leczenia korzysta z tzw. zjawiska habituacji.

Co to jest habituacja? To swoista reakcja organizmu występująca u każdego człowieka charakteryzująca się tym, że pozostając pod wpływem długotrwałych jednostajnych bodźców dźwiękowych, po jakimś czasie przestajemy je słyszeć. Ten naturalny mechanizm obronny organizmu wykorzystuje aparat z generatorem szumów — wytwarza dźwięki, które łączą się z szumami usznymi, co stopniowo pozwala osobie chorej o nich zapomnieć.

Aparat z generatorem szumów jako sposób terapii szumów usznych

Kuracja przy użyciu aparatu z generatorem szumów to długotrwały i czasochłonny, ale niezwykle skuteczny sposób terapii. Urządzenie przypomina zwykły aparat słuchowy, dlatego powinno się je nosić co najmniej osiem godzin dziennie w ciągu normalnego dnia pracy lub w trakcie wykonywania codziennych obowiązków domowych. Pierwsze efekty można zauważyć już po kilku tygodniach, ale całkowity proces leczenia połączony z psychoterapią trwa często do dwóch lat. W tym czasie osoba chora powoli przestaje reagować na dokuczliwe szumy uszne, co przynosi dużą ulgę i pozytywnie wpływa na ogólną kondycję psychiczną.