Nie da się ukryć faktu, iż dieta stanowi nieodłączny element naszego życia. To, dzięki prawidłowo prowadzonej, zbilansowanej diecie jesteśmy w stanie zachować młody, zdrowy wygląd ciała, a także dobre samopoczucie. Niestety w dzisiejszych czasach, prowadzenie zdrowego stylu życia stało się znacznie utrudnione. Ogromne ilości cukrów i soli w produktach spożywczych, zachęcające reklamy oraz restauracje z wysokokalorycznym jedzeniem bogatym w tłuszcze nasycone, wcale nam tego nie ułatwiają. W takim razie, jakie diety warto stosować? Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna? Jak szybko i skutecznie pozbyć się kilku kilogramów?
Czy dieta ketogeniczna to bezpieczne rozwiązanie?
Przed rozpoczęciem swojej przygody ze zdrowym odżywianiem oraz redukcji tkanki tłuszczowej, warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami, które wpłyną niekorzystnie na nasze zdrowie. Jednym z nich, a zarazem najczęściej spotykanym jest dostarczenie organizmowi zbyt małych ilości kalorii. Decydując się na wybór diety ketogenicznej powinniśmy pamiętać o uwzględnieniu wystarczającej ilości kalorii. Dzięki temu nie będziemy postrzegać diety jako nieprzyjemnego procesu, a aktywność fizyczna stanie się dla nas czystą przyjemnością, ponieważ będziemy mieć wystarczająco dużo energii. Jednakże nawet w przypadku uwzględniającej nasze zapotrzebowanie diety ketogenicznej, kwestia bezpieczeństwa nadal może być mgława. Badania wykazują, iż diety niskoweglowodanowe trwające maksymalnie kilka miesięcy przyczynią się do szybszego i skuteczniejszego pozbycia się tkanki tłuszczowej. Poza tym mogą one spowodować obniżenie się ciśnienia i polepszenie kontroli glukozy we krwi. Niestety tego typu diety, stosowane przez dłuższy okres mogą skutkować pogorszeniem się naszego samopoczucia, efektywności odchudzania, a co gorsza stanu zdrowia fizycznego oraz, w niektórych przypadkach również psychicznego. Stosowanie diety ketogenicznej dłużej, niż rok wpłynie niekorzystnie na nasze zdrowie, ponieważ spotęguje prawdopodobieństwo szybszego rozwoju chorób.
Dieta ketogeniczna — dla kogo będzie nieodpowiednia?
Z uwagi na to, iż dieta ketogeniczna opiera się na spożywaniu niskich ilości węglowodanów, jej stosowanie nie jest zalecane w przypadku przewlekłe chorych. Osoby chorujące na serce powinny szczególnie uważać na tego typu diety, gdyż mogą one wpłynąć na pogorszenie obecnego stanu zdrowia. Oprócz tego nad jej wyborem równie dobrze powinny zastanowić się osoby regularnie uprawiające sport. Dla sportowców kluczową rolę podczas procesu regeneracji mięśni odgrywają węglowodany, co oznacza, że dla niektórych będzie ona niwodpowiednia. Ponadto należy pamiętać, że wciąż rozwijający się organizm potrzebuje pewnych ilości węglowodanów, dlatego w przypadku dzieci i młodzieży sprawa wygląda podobnie. Jeśli po wprowadzeniu jakiejkolwiek diety nasze samopoczucie ulegnie zmianie na gorsze lub zauważymy długotrwały spadek energii, powinniśmy przerwać dietę i sięgnąć po radę dietetyka.
Jakie produkty możemy spożywać będąc na diecie ketogenicznej?
Wiele osób obawia się rozpoczęcia diety ketogenicznej, ponieważ postrzegają ją jako ciągłe ograniczenia i spożywanie niesmacznych tłustych posiłków. Jak się jednak okazuje zupełnie nie potrzebnie! Faktem jest, że dieta ketogeniczna nie pozwala nam na spożywanie cukrów oraz żadnych innych węglowodanów. Lecz wcale nie oznacza to, że nie będziemy w stanie przygotować smacznego, zbilansowanego posiłku. Przeważnie spotkamy się z wyborem produktów, takich jak:
- Różnego rodzaju orzechy
- Jaja
- Sałaty
- Ogórki
- Szpinak
- Rukola
- Masło klarowane
- Tłusty twaróg
- Ryby
- Olej roślinny
- Naturalne jogurty
- Kefiry
- Mięso.
Dieta ketogeniczna staje się coraz bardziej popularna i powszechnie spotykana, a co za tym idzie, producenci zdrowych przekąsek starają się znajdować alternatywne rozwiązania dla osób niespożywających węglowodanów. Oznacza to, że w sklepach możemy znaleźć różnego rodzaju „słodycze keto”, a jeśli zależy nam ma samodzielnym przyrządzaniu przekąsek, powinniśmy skorzystać z ogólnodostępnych przepisów na, np. ciasta keto.
Korzyści oraz minusy diety ketogenicznej
Każda dieta posiada zwoje wady i zalety. Podobnie jest w przypadku diety ketogenicznej.
Korzyści diety ketogenicznej
Do największych korzyści, jakie płyną z przestrzegania diety keto, możemy zaliczyć polepszenie się wyglądu skóry, spowodowane ograniczeniem cukru, poprawę stanu zębów, spadek insuliny, a także poczucie sytości.
Minusy diety ketogenicznej
Ograniczenie węglowodanów, wiąże się z kilkoma dużymi minusami. Są to między innymi:
- Złe samopoczucie (zwłaszcza na początku diety)
- Większe ryzyko szybszego rozwoju chorób, np. Miażdżycy
- Częste niedobory produktów.
Podsumowanie
Dieta ketogeniczna to dobre rozwiązanie, dzięki, któremu szybko zredukujemy zbędną tkankę tłuszczową. Niestety nie należy stosować jej zbyt długo, gdyż może wiązać się to z pogorszeniem naszego stanu zdrowia i nieść za sobą przykre konsekwencje, których doświadczymy w przyszłości. Należy również pamiętać, że każdy z nas jest inny, dlatego inaczej zareagujemy na zmniejszenie liczby węglowodanów. Jeśli podczas stosowanie diety spotkamy się z jakimikolwiek komplikacjami, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.