Uporczywe swędzenie skóry głowy to bardzo przykra przypadłość, która sprawia, że normalne funkcjonowanie może być utrudnione. Objaw ten nie świadczy o żadnej groźnej chorobie, jednak prawidłowa diagnoza jest niezbędna, aby móc pozbyć się skutecznie problemu. Przyczyn świądu może być wiele. Jak ją rozpoznać? Co można zrobić, aby załagodzić ten uciążliwy objaw?
Swędzenie skóry głowy – jaka może być przyczyna?
Swędzenie skóry głowy może mieć różnorodną etiologię. Jest to objaw współtowarzyszący chorobom, takim jak łuszczyca lub łojotokowe zapalenie skóry. Należy również upewnić się, czy świąd skalpu nie jest związany z obecnością pasożytów np. wszy. Jeżeli jednak nie dostrzegamy ich obecności na swojej skórze głowy i nie cierpimy na wyżej wymienione choroby to do najczęściej występujących przyczyn swędzenia skóry głowy zaliczyć możemy:
- Przesuszenie skóry głowy. Nadmierne przesuszenie skóry głowy może prowadzić do powstania podrażnień oraz do świądu. Dodatkowym objawem może być złuszczanie się małych drobinek skóry głowy przez co przypadłość ta często mylona jest z łupieżem suchym.
- Nadmierna produkcja łoju. Jeżeli nasze włosy mają skłonność do przetłuszczania się i bez codziennego mycia włosów nie jesteśmy w stanie wyjść z domu, to znaczy, że nasza skóra głowy produkuje za dużą ilość łoju. Może być to przyczyną powstawania zmian zapalnych, podrażnienia i swędzenia.
- Reakcje alergiczne. Reakcje alergiczne na składniki zawarte w produktach do pielęgnacji włosów lub w kosmetykach do stylizacji włosów mogą powodować swędzenie skóry głowy. W takim przypadku skóra głowy jest często czerwona i podrażniona. Tę możliwość powinniśmy rozważyć szczególnie w sytuacji, gdy świąd wystąpił po zmanie kosmetyków.
- Infekcje grzybicze. Zakażenia grzybicze, czyli łupież tłusty lub suchy, to bardzo częsta przypadłość powodująca świąd skóry.
- Zaburzenia hormonalne lub stres. Te dwa czynniki mają wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Jednym z mniej oczywistych objawów może być świąd skalpu oraz osłobienie i wypadanie włosów.
Swędzenie skóry głowy – domowe sposoby na pozbycie się problemu
Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać w przypadku wystąpienia świądu skalpu jest zadbanie o prawidłową higienę skóry głowy. Jak powinna ona wyglądać? Raz w tygodniu powinniśmy wykonywać peeling skóry głowy, aby ją dokładnie oczyścić z resztek kosmetyków do stylizacji włosów, zabrudzeń środowiskowych oraz usunąć martwe komórki naskórka. W zależności od tego, czy posiadamy włosy suche, czy też ze skłonnością do przetłuszczania, powinniśmy dobrać odpowiednie kosmetyki. Jeżeli posiadamy suchą skórę głowy to raz w tygodniu powinniśmy oczyszczać skórę głowy szamponem dogłębnie oczyszczającym, czyli takim, który w swoim składzie zawiera substancje takie jak SLS, SLES lub kwasy. W pozostałe dni włosy należy myć delikatnym szamponem, który nie zawiera tak agresywnych składników. W przypadku skóry alergicznej szampon w ogóle nie powinien posiadać tych składników, gdyż mają one potencjał drażniący. Szampon hipoalergiczny nie powinien zawierać również barwników, pigmentów i substancji zapachowych. Osoby posiadające włosy ze skłonnością do przetłuszczania się powinny stosować szampon dogłębnie oczyszczający 2 lub 3 razy w tygodniu, a w pozostałe dni również stosować delikatne preparaty myjące.
Jeżeli zauważamy złuszczanie się płatków skóry ze skalpu to konieczne może okazać się zastosowanie szamponu o działaniu przeciwgrzybiczym. Wybierzmy produkt, który jest lekiem, aby mieć gwarancję skuteczności. Dobrą praktyką, która pozwoli nawilżyć skórę głowy, przywrócić prawidłowe pH oraz zminimalizować ryzyko powstawania zmian zapalnych jest stosowanie toników do skóry głowy.