Podróże,  Życie na Bałkanach

Życie w Macedonii i w Polsce – Różnice

Jak już wspomniałam w poprzednim poście, obecnie mieszkam w Macedonii, ale odwiedzam Polskę  przynajmniej raz w miesiącu. Jestem przeszczęśliwa, że mogę sobie pozwolić na tak częste podróżowanie, bo nie wiem jak wytrzymałabym nie widząc bliskich dłużej niż przez ten wspomniany przeze mnie  okres.

Jeśli nie wiecie dlaczego przeprowadziłam się do Macedonii – zapraszam do zapoznania się z tym wpisem: Przeprowadzka za granicę – BAŁKANY zanim przejdziecie do czytania dzisiejszego:)

Póki co mieszkam tutaj od roku. Oczywiście wcześniej odwiedzałam Macedonię bardzo często, dlatego, że mój chłopak stąd pochodzi. Muszę wam powiedzieć, że mimo, iż wielokrotnie przylatywałam tutaj w odwiedziny, to prawdziwe życie w typowo macedońskim stylu, zrozumiałam dopiero po przeprowadzce. Chciałabym wam przedstawić kilka głównych różnic między Polską, a Macedonią. Będą to przeróżne kategorie, zarówno styl życia, zarobki, koszty życia jak i jedzenie i obyczaje.

 

1. Pogoda

W Macedonii ponad 300 dni w ciągu roku to dni słoneczne. W lecie temperatury najczęściej wynoszą około 35-39 stopni. Oczywiście zdarzają się też wyższe 🙂 Zimy są raczej łagodne, nie ma śniegu (dwa ostatnie lata są wyjątkiem). Moje pierwsze lato spędzone w tym gorącym kraju było BARDZO TRUDNE. Miałam problem z wyjściem z domu. Generalnie nigdy nie przepadałam za opalaniem i wygrzewaniem się na słońcu. Tutaj nagle byłam na to skazana i to w ekstremalnie wysokich temperaturach. Szczerze mówiąć wciąż mam problem z przyzwyczajeniem się do tak różnych od tych w Polsce temperatur.

2. Kościół

Głównym wyznaniem w Macedonii jest prawosławie. Jest to jedna z doktryn kościoła chrześcijańskiego i właściwie poza stosowaniem się do kalendarza juliańskiego przez wyznawców prawosławia, co powoduje przesunięcie świąt o 13 dni do przodu – nie różni nas prawie nic. Nie chcę rozpisywać się więcej na temat religii, dlatego jeśli ktoś z was jest zainteresowany tym tematem i chce pogłębić swoją wiedzę odsyłam was tutaj: Przewodnik katolicki. 

3. Styl życia

Macedończycy to bardzo otwarci i pozytywni ludzie. Oczywiście nie można generalizować – sama zawsze to powtarzam. Jednak w ich przypadku, chyba nawet trzeba. W ciągu dwóch lat pobytu na Bałkanach nie zdarzyło mi się spotkać choć 5 osób, które byłyby ponure, zamknięte w sobie, nieśmiałe, nierzyjemne itp. To jedna z rzeczy, którą uwielbiam w tym słonecznym kraju. Oni naprawdę cieszą się życiem. Macedończycy cieszą się każdą najmniejszą rzeczą, uwielbiają spędzać ze sobą czas, przebywać między ludźmi i rozmawiać. Zwykła wizyta w sklepie może zmienić się w kilkugodzinną wycieczkę, bo każdy będzie chciał zamienić z Tobą słówko. Jeśli zastanawiasz się jaki kraj odwiedzić w te wakacje, polecam Ci bardzo serdecznie, abyś zawitał do Macedonii 🙂

4. Koszty życia i zarobki

Na początku byłam zaskoczona tym, jak tanie jest życie w Macedonii. Nabrało to większego sensu, kiedy dowiedziałam się ile ludzie tu zarabiają. Większość osób na zwyczajnych stanowiskach zarobi 250-500 euro, czyli jakieś 1000-2000zł miesięcznie. Oczywiście wszystko zależy od tego czym się zajmujecie. Mam tutaj jednak na myśli standardowe stanowiska pracy jak usługi, obsługa klienta itp. Jak wszędzie, tak i w Macedonii są zawody w których można zarobić naprawdę duże pieniądze. Wszystko zależy od tego jaką drogę obierzecie. Muszę jednak zaznaczyć, że przy tej minimalnej płacy miesięcznej, żyjąc w Macedonii możecie sobie pozwolić na codzienne wyjście na kawę, do kina,  ze znajomymi do restauracji, pubu itd. Wynajęcie zwykłego mieszkania w stolicy to koszt około 500zł ze świetną lokalizacją, oddzielną sypialnią, miejscem parkingowym. Widac wyraźnie jak dobrze to funkcjonuje. Mimo, że ludzie zarabiają mniej to standard  i jakość życia są na zdecydowanie wyższym poziomie.

5. Alfabet

Oficjalnym językiem w Macedonii jest język Macedoński. Alfabet jest oparty na cyrylicy.

Od kilku miesięcy uczęszczam na kurs języka macedońskiego i muszę przyznać, że jest prościej niż się tego spodziewałam. Nasze języki są bardzo do siebie zbliżone i wiele słów brzmi tak samo lub bardzo podobnie.

6. Kuchnia

Kuchnia macedońska jest zupełnie inna niż kuchnia polska. Przede wszystkim w Macedonii ludzie spożywają mnóstwo warzyw. Nie ma dla nich posiłku (zwłaszcza obiadu) bez świeżej surówki. Każde wyjście do restauracji, każde spotkanie ze znajomymi rozpoczyna się od świeżych warzyw. Skoro już mowa o warzywach, nie mogę nie zaznaczyć sposobu w jaki je spożywają. Chodzi mianowicie o dodatek – ocet. Może to być ocet winny, jabłkowy, ocet balsamiczny, bez znaczenia. Na początku miałam problem z przyzwyczajeniem się do tego smaku. Obecnie nie wyobrażam sobie sałatki bez octu. Szczególnie uwielbiam ocet balsamiczny. W Macedonii jedyną popularną zupą jest coś w stylu naszego rosołu. Zupa ta nazywa się „czorba”. Wykonywana jest z różnego rodzaju mięs – w zależności od upodobań.

Macedończycy jedzą też ogromne ilości owoców. W tak słonecznym kraju powinno to być zrozumiałe. Kto nie chciałby drzewka pomarańczowego w swoim ogródki lub dostępu do świeżych kiwi kiedy tylko chcemy.

Szczęśliwie dla mnie, obecnie mam dostęp do owoców i warzyw pierwszej świeżości, co ogromnie mnie cieszy 🙂

7. Imieniny i urodziny

To taka ciekawostka, bo w Macedonii nie świętuje się jakoś szczególnie urodzin. Oczywiście bliscy składają sobie życzenia, ale nie jest to obchodzone tak jak w Polsce. Macedończycy świętują imieniny jak największą imprezę roku 😀 Zazwyczaj zaproszeni są wszyscy, dosłownie wszyscy, którzy tylko mają ochotę przyjść. Przygotowania zaczynają się już kilka tygodni wcześniej ( gigantyczne ilości jedzenia).

8. Macedonia nie należy do UE

Większości ludzi wydaje się, że Macedonia jest członkiem UE. Od kilku lat trawają konsultacje odnośnie włączenie MK do UE, jednak jak to w polityce bywa, zawsze pojawiają się jakieś niedomówienia i komplikacje. W tym przypadku problemem jest Grecja. Z powodu konfliktu między tymi dwoma krajami dostanie się MK do UE jest utrudnione. Jednak ostatnio częściej słyszy się o pewnych kompromisach na tym polu, więc zobaczymy czy rzeczywiście nastąpi jakiś postęp.

9.  Komunikacja

W Macedonii jest bardzo niewiele linii kolejowych. Można je zliczyć na palcach jednej ręki. Ludzie korzystają głównie z autobusów lub samochodów. Najczęściej jednak z własnych samochodów.

Warto dodać, że ceny taksówek, nawet w stolicy są bardzo niskie. Cena startowa kursu to około 3-6zł. Największa kwota wydana przeze mnie na taksówkę to 12zł.

 

 

Oczywiście wszystkie informacje, które wam tutaj przekazałam to informacje ogólne. Nie oznacza to, że każda osoba w Macedonii zaprasza kilkaset osób na swoje imieniny lub, że wszyscy są wyznawcami prawosławia. Absolutnie tak nie jest, jak w każdej innej sytuacji, ludzie są różni i zależy to od charakteru, upodobań, wierzeń, tradycji.

To tyle w tym poście. Jeśli chcielibyście przeczytać coś więcej na temat Macedonii, mojego życia tam, różnic kulturowych, zabawnych historii wynikających z nieznajomości języka czy różnic w obyczajach dajcie mi znać w komentarzu.

 

 

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.