SPF w zimie? Oto powody, dla których powinnaś stosować krem z filtrem przez cały rok

Zimą nasza skóra potrzebuje szczególnej ochrony. Narażona jest na czynniki atmosferyczne, które powodują przesuszenie i uszkodzenia. Niewielu z nas pamięta jednak o ochronie przeciwsłonecznej sądząc, że ta jest konieczna tylko w okresie letnim. Nic bardziej mylnego! Zimowe słońce jest równie niebezpieczne. Jeśli chcesz zachować zdrowie skóry oraz zapobiegać chorobom indukowanym przez promieniowanie ultrafioletowe, zacznij stosować krem z wysokim SPF nawet w zimie.

Jak działa promieniowanie ultrafioletowe i jaki ma wpływ na skórę?

Promieniowanie słoneczne składa się z wielu rodzajów promieni o różnej długości i natężeniu, natomiast tylko promienie ultrafioletowe – czyli UVA oraz UVB – docierają najgłębiej do atmosfery. Wg badaczy stanowią one aż 95% wszystkich promieni. Co więcej, 50% z nich ma zdolność przenikania do skóry właściwej, odpowiadając za fotostarzenie skóry – czyli powstawanie przebarwień oraz emisję wolnych rodników w całym organizmie.

Promieniowanie UVA – najbardziej niebezpieczne

Omawiając działanie promieniowania ultrafioletowego, należy podkreślić, że promienie UVA są szczególnie niebezpieczne, gdyż ich działanie nie jest natychmiast widoczne. Nie mamy możliwości, aby w pierwszym momencie zbadać ich wpływ na skórę. Do Ziemi docierają one przez cały rok, mogąc przenikać nie tylko przez chmury, ale i szyby.

Promieniowanie UVB – widoczne działanie

Promienie UVB natomiast, odpowiadają za przyciemnienie naskórka, poparzenia słoneczne, reakcje alergiczne oraz nowotwory skórne. Stanowią jednak zaledwie 5% promieni, które do nas docierają, a ich największy wpływ odnotowujemy w miesiące letnie (wiosna i lato), zwłaszcza podczas bezchmurnej pogody (fale UVB nie mają zdolności przenikania przez chmury i szyby). Co więcej, promienie UVB nie wnikają w głębokie warstwy skóry – zwykle zatrzymują się w naskórku.

Powody, dla których warto stosować krem z wysokim SPF także zimą

Skóra ulega zmianom wraz z porami roku, dlatego istotne jest, aby dobierać kosmetyki do aktualnych potrzeb. W zimie powinniśmy zadbać przede wszystkim o nawilżenie, gdyż przesuszona przez wiatr i mróz skóra jest jeszcze bardziej wrażliwa na promieniowanie UVA. Dodatkowo jako obowiązkowy element pielęgnacji skóry, należy potraktować krem z wysokim filtrem SPF (Sun Protection Factor), ponieważ:

  • promienie UVA docierają do naszej skóry przez cały rok,
  • są w stanie przenikać przez chmury, a nawet szyby,
  • odpowiadają za fotostarzenie się skóry,
  • wpływają na emisję wolnych rodników w organizmie.

Skórę należy zabezpieczać przez cały rok, niezależnie od pogody czy pory roku. Co więcej, wszechobecny śnieg podczas zimowych miesięcy może odbijać i rozpraszać fale, przez co stajemy się narażeni na promienie UVA nawet nie będąc pod bezpośrednim wpływem słońca.

Jak prawidłowo stosować krem z filtrem?

Aby krem z filtrem spełnił swoje zadanie, powinien być prawidłowo zaaplikowany. Wg aktualnych zaleceń wystosowanych na bazie przeprowadzonych badań, optymalnie jest nakładać ok. 2 mg/1 cm² skóry, co stanowi równowartość ½ łyżeczki do herbaty. Krem z filtrem SPF należy zaaplikować po kremie nawilżającym, ale przed makijażem. Działanie filtru jest aktywne tylko w ciągu kilku godzin – powinno się powtarzać aplikację co ok. 3-4 godziny.

Jaki wybrać krem z filtrem SPF?

W celu uzyskania ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym w zimie, wybierz krem z filtrem przynajmniej 20 SPF, przeznaczony zarówno do blokowania promieniowania UVA, jak i UVB. Kosmetyki chroniące skórę przed promieniowaniem UVA mogą posiadać oznaczenie np. PPD (Persistant Pigmentation Darkening) lub IPD (Pigment Darkening). Warto ponadto sięgać po produkty o złożonym działaniu, które nie tylko zapewnią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, ale i dodatkowo nawilżą cerę czy wspomogą walkę z przebarwieniami. W składach szukaj takich substancji, jak oleje roślinne, substancje kojące (np. pantenol) czy składniki wiążące w skórze wodę (kwas hialuronowy).