Sapioseksualista – kim jest i jak buduje relacje

kim jest sapioseksualista?

W ostatnim czasie coraz popularniejsze staję się określenie sapioseksualista, jednak czy naprawdę wiemy, co to oznacza i jaki ma wpływ na wybór partnerów, czy sposób w jaki flirtujemy?

Kim jest sapioseksualista?

Sapioseksualista to określenie dla osób, które czują pociąg seksualny do partnerów wykazujących się niezwykłą inteligencją, wiedza w danej dziedzinie czy kompetencją w konkretnym zakresie. Osoby sapioseksualne poszukują partnerów pod kątem intelektu zamiast wyglądu czy pieniędzy. W przypadku osoby sapioseksualnej intymność w relacji czy napięcie seksualne budują się przede wszystkim dzięki zajmującej i inteligentnej rozmowie.

Kim sapioseksualista nie jest?

Sapioseksualizm zdecydowanie nie jest kolejną orientacją seksualną. Łączy się z nią jako część naszych preferencji, jednak nie sprawi, że osoba heteroseksualna poczuje nagle pociąg do kogoś tej samej płci i analogicznie osoba homoseksualna nie zacznie nagle odczuwać pociągu do kogoś odmiennej płci. Jest to po prostu system, który pozwala nam określić poziom atrakcyjności potencjalnego partnera, według jego intelektu.

Jakie cechy pociągają sapioseksualistę?

Osoby takie mają silne preferencje cech, których poszukują u potencjalnej partnera i bardzo często zwracają uwagę na kilka konkretnych takich jak:

 • rozległą wiedzę w różnych dziedzinach

 • wysokie kompetencja w swoim obszarze zainteresowań

 • inteligentne poczucie humoru i bystre riposty

 • ciągła chęć rozwoju i poszerzania swojej wiedzy

 • umiejętność słuchania

 • inteligencję emocjonalną

 • wykształcenie i kulturę osobistą

 • poprawność językową

 • łatwość łączenia faktów

Skąd się wzięło pojęcie sapioseksualizm?

Mogłoby się wydawać, że jest to pojęcie obecnych czasów, kiedy o tolerancji i otwartości na różne orientacje mówi się coraz więcej i głośniej. W rzeczywistości jednak główna teoria mówi, że jedną z pierwszych osób używającą tego sformułowania był Darrena Stalder już w 1998 roku. Pojęcie z kolei miało wejść do popkultury w 2005 roku przy pomocy pisarza erotycznego Kayar Silkenvoice poprzez stworzoną przez niego domenę sapiosexual.com. Aby w 2014 roku dzięki amerykańskiemu portalowi randkowy OKCupid słowo, pochodzące od łacińskiego „sapien” oznaczające inteligencję, na dobre zadomowiło się w języku potoczny.

Czy jestem osobą sapioseksualą?

Jeżeli zastanawiasz się, czy jesteś osobą sapioseksualą, spróbuj się zastanowić i szczerze odpowiedzieć sobie na parę pytań:

 1. Co jest pierwszą rzeczą, która zwraca twoją uwagę u potencjalnego partnera?

 2. Co najbardziej pociąga cię u drugiej osoby?

 3. Co jest dla ciebie najważniejsze w związku?

 4. Jak najchętniej spędzasz czas z partnerem?

 5. O czym najpierw pomyślisz, gdy ktoś każe ci opowiedzieć o swoim idealnym partnerze?

 6. Czy pisząc z kimś, irytują cię błędy?

 7. Czy lubisz prowadzić długie dyskusje i uważasz je za niezwykle stymulujące?

 8. Czy wygląd jest bez znaczenia, jeżeli nie macie o czym rozmawiać?

 9. Czy męczy cię tak zwany small-talk?

 10. Czy zwracasz uwagę na niepoprawne językowo wypowiedzi?

W przypadku gdy w twoich odpowiedziach (1-5) na ten drobny test znajdą się takie rzeczy jak inteligencja, kompetencja, rozmowy i dyskusje, a na resztę pytań (6-10) bez wahania odpowiesz „tak”, wtedy najprawdopodobniej jesteś osobą sapioseksualną.

Podsumowując, dla osób sapioseksualnych najważniejszy jest umysł, to, w jaki sposób ich potencjalny partner myśli, jaki ma zakres wiedzy, umiejętności, jakie posiada, ich spryt i bystre spostrzeżenia. W takim przypadku wszystko inne spada na dalszy plan, wygląd rzadko kiedy ma znaczenie, a nawet jeśli to znajduję się on daleko w tyle pośród cech, które osoba sapioseksuala docenia u swojego partnera.