Rozdwajające paznokcie – jak sobie pomóc?

rozdwajające paznokcie

Rozdwajające paznokcie to problem, który dotyka wiele osób. Przyczyny mogą być różne. Zazwyczaj są to błędy pielęgnacyjne, ale problem może mieć także głębszą przyczynę. Co jeszcze może być powodem rozdwajających się paznokci? Jak można z nim walczyć?

Rozdwajające paznokcie – co to za problem?

Rozdwojenie paznokci to oddzielenie warstwy zewnętrznej od części łożyskowej. Warstwy keratyny ulegają rozwarstwieniu. Zazwyczaj jest to spowodowane niewłaściwą dietą i złą pielęgnacją albo rozwojem grzybicy. Rozdwajanie paznokci może być spowodowane także takimi czynnikami jak:

 1. dieta uboga w pierwiastki takie jak krzem, cynk, żelazo, wapń oraz magnez
 2. niewłaściwa długość paznokcia
 3. brak witamin
 4. nieodpowiedni dobór narzędzi do paznokci
 5. detergenty

Rozdwajające paznokcie – jakie czynniki je powodują?

Pierwszym z problemów jest niedobór pierwiastków takich jak magnez, krzem, cynk, żelazo oraz wapń, przez który paznokcie stają się kruche, łamliwe i zaczynają się rozwarstwiać. Im dłuższe paznokcie tym szybciej ulegają rozdwojeniu, dlatego też warto zadbać o odpowiednio częste ich przycinanie. Kolejnym problemem może być brak witamin takich jak witamina A, C i E oraz witaminy z grupy B. Paznokcie powinny być również piłowane odpowiednimi narzędziami. Powinno się używać pilniczków papierowych albo szklanych. Przy stosowaniu detergentów warto używać rękawiczek. Najlepiej posmarować dłonie kremem przed ich włożeniem.

Jakie są sposoby na rozdwajające paznokcie?

Po pierwsze przy rozdwojeniu paznokci należy zrezygnować z używania lakieru. Najlepiej używać odżywki do paznokci z witaminą A i E oraz ekstraktami z olejków. Innym sposobem jest zastosowanie balsamu, który wciera się bezpośrednio w płytkę paznokcia oraz jego naskórek. Balsamy tego typu poprawiają wygląd paznokci, stymulują ich wzrost oraz zapobiegają rozdwojeniu. W balsamach takich powinny się znajdować takie składniki jak:

 1. wosk pszczeli
 2. ekstrakt ze skrzypu
 3. ekstrakt z ostropestu
 4. ekstrakt z kopru
 5. witaminy A, C i E
 6. olej rycynowy

Można stosować również olejek rycynowy podgrzany z sokiem z cytryny. Taką mieszankę można wmasowywać w paznokcie. Dzięki temu stają się one nawilżone i wzmocnione.

Rozdwajające paznokcie – jakie zabiegi warto wykonać?

Istnieje kilka kuracji, które pomagają w odbudowaniu rozdwojonych paznokci i poprawie ich zdrowia. Są to:

 1. kąpiel w oliwie
 2. kąpiel parafinowa
 3. kąpiel żelatynowa
 4. manicure japoński

Kąpiele wzmacniają oraz odżywiają paznokcie. Manicure japoński wpływa na cyrkulację krwi, a także odżywia. W zabiegu wykorzystywane są takie składniki jak krzemionka z morza japońskiego, witaminy A i E oraz pyłek pszczeli. Są one wcierane w paznokcie w postaci specjalnej pasty.

Rozdwojone paznokcie, a dieta

Zabiegi to jedno, ale warto zwrócić uwagę również na odpowiednią dietę. Powinna się w niej pojawić duża ilość warzyw i owoców, które zawierają w sobie minerały i witaminy. Są one potrzebne do wzmocnienia płytki paznokci. Warto włączyć do diety także owoce morza, płatki owsiane i otręby pszenne. Dobrze jest również jeść morskie ryby i nasiona, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Ważne jest również picie odpowiedniej ilości wody dziennie. Można włączyć do diety również herbatki ziołowe np. z szałwii oraz pokrzywy. Dzięki zachowaniu odpowiedniej diety i stosowaniu właściwych środków do pielęgnacji łatwiej będzie utrzymać paznokcie w dobrym stanie i pozbyć się problemu ich rozdwajania.