
Pierwszy lot samolotem – jak się przygotować
Mimo, iż aktualnie jest rok 2018 i mogłoby się wydawać, że coś takiego jak lot samolotem jest rzeczą normalną dla każdego z nas, w praktyce wygląda to trochę inaczej. Nie każdy miał okazję, aby gdzieś polecieć lub uważał, że samochodem bądź autobusem dostanie się szybciej w dane miejsce. Wiele osób twierdzi, że podróże samolotem są zbyt kosztowne. Jeszcze inni uważają, że jest to skrajnie niebezpieczne. Otóż najwyższa pora rozwiać wszystkie wątpliwości z tym związane. Obecnie podróżowanie samolotem to najbezpieczniejsza metoda transportu, ceny w zależności od kierunku zaczynają się już od kilkunastu złotych, a co do trudności związanych z lataniem, jak nieznajomość języka, lub obawa przed przesiadkami czy zmianą lotnisk – zaraz wszystko wam wyjaśnię i sami przekonacie się jak banalnie proste jest to w praktyce.
Gdzie kupić najtańszy bilet lotniczy?
Tutaj niestety nie mogę udzielić wam jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ ten sam lot, tj. na tej samej trasie i z tą samą linią lotniczą może kosztować w danym momencie 100zł, a już kilka godzin później nawet dziesięć razy tyle. Przede wszystkim serwisy zajmujące się sprzedażą biletów lotniczych mają swoje triki na zarobienie większych pieniędzy, jak chociażby zmiana ceny biletu po ponownym odświeżeniu strony. Tak – strona rozpoznaje, że już wcześniej ją odwiedzaliśmy i zna nasze wyniki wyszukiwania. Dlatego przy kolejnym podejściu może pokazać nam większą cenę biletu od tej, którą widzieliśmy za pierwszym razem. Najlepiej otworzyć kilka stron internetowych jednocześnie i wyszukać na każdej z nich lot w terminie, który nas interesuje, a następnie wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję i zarezerwować bilet.
Strony oferujące sprzedaż biletów, które dla mnie sprawdziły i cały czas sprawdzają się najlepiej to: fru.pl oraz skyscanner.pl. Oba serwisy pobierają jednak opłatę za wykonanie rezerwacji (89zł). Dlatego sprawdzą się świetnie w przypadku lotów z przesiadkami, ponieważ wystarczy, że wpiszemy nasz cel podróży oraz miejsce jej rozpoczęcia, a serwis umożliwi nam zakup wszystkich biletów (w przypadku kilku przesiadek) za jednym kliknięciem. Wyszukiwarki te są skonstruowane w taki sposób, aby znajdowały dla nas najkorzystniejsze i najtańsze połączenia. W ten sposób oszczędzimy mnóstwo czasu i pieniędzy.
Jednak w przypadku lotów krótkich, bez przesiadek, o wiele lepiej udać się bezpośrednio na stronę linii lotniczej i zakupić bilet właśnie tam. Unikniemy w ten sposób opłaty za rezerwację, która w wielu przypadkach może okazać się kwotą większą od samego biletu.
Tanie i sprawdzone (latam przynajmniej dwa razy w miesiącu) linie lotnicze, które polecam to ryanair.com, wizzair.com, easyjet.com. Oczywiście jest jeszcze całe mnóstwo dobrych i tanich linii lotniczych, ale polecam wam te sprawdzone przeze mnie w każdym przypadku (zagubiona walizka, opóźnienia, reklamacje, odwołane loty, itp.)
Jak przygotować się do pierwszego lotu? Co spakować do bagażu podręcznego?
W zależności od tego z jaką linią lotniczą podróżujemy, obowiązują nas konkretne zasady dotyczące przewożonego przez nas bagażu. Standardowy rozmiar bagażu podręcznego, czyli takiego, który możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu to 55 x 40 x20 cm. Jeśli chodzi o wagę to zazwyczaj jest to maksymalnie 8-10 kg. O ile obsługa lotu zwraca dużą uwagę na rozmiar naszego bagażu podręcznego, o tyle w praktyce nigdy nie zdarzyło mi się, aby ktoś chciał ważyć moją walizkę podręczną, ale jeśli kogoś to niepokoi zawsze możemy sprawdzić czy nie przekroczyliśmy tego limitu na wadze w naszym domu lub na lotnisku, jeśli zapomnimy zrobić to wcześniej. Pamiętajmy, że nawet jeśli zdarzy się, że nasz bagaż okaże się zbyt ciężki, nie jest to koniec świata. Po prostu będziemy musieli dopłacić jakąś konkretną kwotę za ową nadwyżkę kilogramową. Dokładne opłaty za tego typu nadwyżki są bardzo indywidualne i zależą od wyceny przewoźnika, ale zazwyczaj jest to od 2-10 euro za nadprogramowy kilogram.
Kiedy te kwestie mamy już wyjaśnione, pora zabrać się za to, co spakować do bagażu podręcznego. To co umieścimy w naszej walizce zależy przede wszystkim od tego gdzie lecimy i jak długa będzie nasza podróż.
Podręczna kosmetyczka
Na pewno warto zabrać ze sobą podręczną kosmetyczkę. Musimy pamiętać, że maksymalna ilość „płynów”, czyli produktów w stanie ciekłym znajdująca się w naszym bagażu to 1l, a maksymalna ilość produktu w jednym opakowaniu to 100ml. Czyli wszystkie kosmetyki, które chcemy zabrać nie mogą przekroczyć łącznie 1l oraz każdy z nich musi być w opakowaniu nie większym niż 100ml.
Co powinno znajdować się w podręcznej kosmetyczce:
- Szczoteczka i pasta do zębów (zwłaszcza w przypadku podróży dłuższych niż 3-4 godziny)
- Dezodorant lub chusteczki antybateryjne
- Chusteczki nawilżające oraz zwykłe chusteczki higieniczne
- Tabletki przeciwbólowe (zawsze powinniśmy je mieć przy sobie na wszelki wypadek)
- Krem do rąk, krople do oczy (według indywidualnych potrzeb)
Wszystko powinno być zapakowane najlepiej w przezroczystą kosmetyczkę (ale nie jest to wymóg konieczny) oraz każde opakowanie zawierające jakiś płyn powinno znajdować się dodatkowo w przezroczystym opakowaniu.
Ja zawsze zabieram też:
- Żel antybakteryjny (na lotnisku jak w każdym miejscu publicznym jest mnóstwo bakterii)
- Coś, co pomoże mi poprawić się na szybko po męczącej podróży, tj. puder sypki, róż, balsam do ust, ale to kwestia indywidualna, same wiecie jakie kosmetyki kolorowe będą wam potrzebne
- Polerka do paznokci, ponieważ prawie za każdym razem udaje mi się złamać przynajmniej jednego paznokcia na lotnisku, a potrafi to naprawdę uprzykrzyć podróż
- Perfum lub mgiełka
- Wsuwki do włosów i jakaś gumka/spinka/klamra
Coś dla zabicia czasu
To również kwestia bardzo indywidualna. Podzielę się z wami jednak tym, jak ja spędzam czas w czasie długich podróży. Przede wszystkim nie obejdzie się bez laptopa i telefonu. Pracuję jako freelancer więc laptop jest dla mnie rzeczą obowiązkową. Pamiętajmy, aby naładować je do pełna przed podróżą, a jeśli nam się to nie uda, powinniśmy zabrać ze sobą ładowarki. Oczywiście na lotnisku jest mnóstwo miejsc w których możemy podładować nasze sprzęty, więc bez obaw.
Kolejna rzecz to słuchawki, przydadzą się zarówno do słuchania muzyki jak i oglądania filmów. W każdym razie jest to totalny MUSTHAVE. Możecie też zabrać ze sobą książkę, jeśli lubicie czytać. Na każdym lotnisku na którym przebywałam był dostęp do bezpłatnego internetu, więc jeśli podróżujecie za granicę również nie ma się o co martwić – bez problemu skontaktujecie się z bliskimi, posłuchacie muzyki, przeglądniecie instagrama lub obejrzycie jakiś film.
Dokumenty
Tutaj sprawa jest prosta. Musicie mieć przy sobie:
- Paszport lub dowód osobisty
- Kartę pokładową
Wszystko inne, jak prawo jazdy, rezerwacje hotelowe, itp. zależy od tego co planujecie dalej po opuszczeniu terminala. Jeśli chodzi o sam lot – te dwa dokumenty wystarczą. Karta pokładowa może być wydrukowana, lub lub pobrana na telefon.
Jedzenie i picie
Tak jak już wspominałam są pewne ograniczenia dotyczące tego, co możemy zabrać ze sobą na pokład. (dokładna lista: https://www.esky.pl/porady-dla-podroznych/loty/wasze-pytania/czego-nie-mozna-miec-w-bagazu-podrecznym ). Jeśli chodzi więc o napoje, nie możemy przejść przez bramki bezpieczeństwa z czymś o pojemności większej niż 100ml. Na lotniskach jest jednak mnóstwo barów, sklepików i restauracji, więc zakup napojów nie stanowi żadnego problemu. W zależności od tego w jakim kraju będziecie się znajdować, taka waluta będzie wam potrzebna. Dlatego według mnie najlepiej mieć przy sobie po prostu kartę kredytową, oszczędzimy sobie wizyty w kantorze, a ponadto jest to o wiele bezpieczniejsza opcja niż podróżowanie z gotówką.
Moje ulubione przekąski, które zabieram ze sobą w podróż, to krakersy, batony odżywcze, owoce itp. Warto wybrać coś, co doda nam energii, aby dobrze przetrwać podróż. Zdecydowanie nie polecam chipsów, kabanosów czy fast foodów. Nie chcemy ryzykować, zwłaszcza w przypadku dłuższych podróży.
Dodatkowo w samolotach można zakupić gorące i zimne napoje i suche przekąski. Czasami też serwowane są gorące posiłki, ale jest to uzależnione od linii lotniczej z którą podróżujemy.
Jak ubrać się na podróż samolotem?
W zależności od tego gdzie lecimy, jaka długa będzie podróż, czy jest to podróż biznesowa, czy zależy nam na tym, aby dobrze wyglądać po wyjściu z samolotu, decydujemy jak przygotować się do podróży. Zdecydowanie najwygodniejszą i najpopularniejszą opcją są spodnie dresowe i jakieś wygodne buty. Pamiętajmy, że to tylko podróż samolotem, a nie pokaz mody, więc nie przejmujmy się zbytnio jak będziemy wyglądać, lub co pomyślą sobie o nas inni, BO zapewne nic nie pomyślą. Na lotniskach ludzie są zabiegani i każdy się gdzieś spieszy. Poza tym podczas podróży powinniśmy przede wszystkim stawiać na wygodę. Jeśli jednak zależy nam na dobrym wyglądzie po opuszczeniu lotniska to oczywiście możemy też po prostu przebrać się już na miejscu.
Ja zdecydowanie preferuję podróżowanie w wygodnym stroju więc spodnie dresowe, wygodne buty i ciepła bluza to mój stały outfit.
Co po dotarciu na lotnisko?
Niektórzy zastanawiają się jak sobie poradzą na lotnisku. Gdzie się udać? Co zrobić najpierw? Jak się porozumieć? Otóż sprawa wygląda następująco. Jeśli linia lotnicza wymaga, aby odprawić się na lotnisku i nie daje takiej możliwości online, wtedy po dotarciu na lotnisko udajemy się do stanowiska owej linii lotniczej i po okazaniu swoich dokumentów otrzymujemy naszą kartę pokładową. (Obecnie większość linii oferuje odprawę, czyli, tzw. check-in online). Jeśli mamy już naszą kartę pokładową udajemy się prosto do kontroli bezpieczeństwa. W tym momencie okazujemy naszą kartę pokładową po raz pierwszy i przechodzimy do miejsca w którym na specjalnych taśmach sprawdzane są nasze bagaże podręczne (Security check/Kontrola bezpieczeństwa). Z bagażu wyciągamy: płyny, elektronikę, paski z metalowymi elementami i inne metalowe gadżety i kładziemy wszystko w specjalnych pojemnikach. Jeśli mamy na sobie kurtkę/płaszcz lub masywną bluzę również je zdejmujemy i kładziemy na taśmie. Następnie przechodzimy przez specjalną bramkę wykrywającą metal i gotowe. Jesteśmy w Terminalu J
Teraz tylko musimy znaleźć właściwy gate, czyli miejsce z którego przedostaniemy się na pokład. Jeśli nie znamy numeru naszego gate’u, wystarczy sprawdzić to na tablicy wyświetlającej informacje na temat lotów. Gate’y zamykane są zazwyczaj 40 minut przed wylotem więc warto być tam wcześniej.
Przy owym stanowisku, z którego będziemy wchodzić na pokład, będą czekały na nas stewardessy, które sprawdzą nasze karty pokładowe i dokumenty.
To wszystko, pora wchodzić na pokład J
Wysokich lotów!
Dajcie znać, czy stresowaliście się przed waszym pierwszym lotem? A może latanie nadal jest dla was bardzo stresujące?


Jeden komentarz
Pingback: