Warto na początek zastanowić się czym lęk przed bliskością jest. Najprościej tłumacząc to sytuacja, w której czujemy często nieuzasadniony strach przed związaniem się z kimś, lub odpychamy naszego obecnego partnera i nie okazujemy mu zbyt wielu uczuć. Lęk przed bliskością nie ogranicza się tylko do relacji romantycznej, ale również do jakichkolwiek relacji międzyludzkich.
Najpopularniejsze zachowania osób, które czują lęk przed bliskością
Pierwsze zachowanie często dotyczy mężczyzn, jest to zdobywanie i staranie się o względy kobiety, ale gdy już partnerka ulegnie, stopniowo zanika zainteresowanie i mężczyzna zaczyna się oddalać. Często taka osoba nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma problem.
Jednak jest to podświadoma reakcja ucieczki przed zobowiązaniem, jakim jest poważny związek z drugą osobą. Takie osoby charakteryzują się tym, że na swoim koncie mogą mieć wiele krótkich romansów, ale żaden z nich nie był na poważnie.
Gdy ciężko znaleźć odpowiednią osobę
Z taką myślą boryka się wiele osób i może mieć ona podłoże lękowe. Zawsze na początku tworzenia relacji jest ekscytacja, wyrzut hormonów i radość. Jednak po czasie wszystko się zmienia i wtedy takie osoby mają sporo wątpliwości. Zaczynają podważać wartość drugiej osoby, wyszukują, czasami na siłę w niej wad. Mogą one dotyczyć spraw takich jak:
- Wygląd,
- Charakter,
- Zachowanie.
Oczywiście, czasami można się źle dobrać. Jednak zdarza się, że podświadomie dana osoba dąży do rozstania. Dlatego szuka wymówek, aby móc taką relację zakończyć i często nie udaje jej się utrzymać związków na dłużej.
Osoby, które tworzą niewidzialną barierę
Jeśli Twój partner jednego dnia jest czuły, kochający i otwarty, zaś drugiego widocznie odsuwa się od Ciebie i tworzy dystans. Pomimo że nie jest zmęczony ani nie wydarzyło się nic, co mogłoby wpłynąć na jego nastrój. Wtedy jest prawdopodobieństwo, że boi się on bliskości.
Takie osoby mają problem z zaangażowaniem się w relację, często nie są gotowe na kolejne kroki np. dzieci, wspólne mieszkanie itp. odsuwają je w czasie. Jednocześnie to oni decydują, kiedy pojawi się bliskość i czułość, a kiedy uciekną od niej, stosując różnego rodzaju wymówki.
Pokonanie lęku przed bliskością
Jeśli podejrzewasz u siebie lub swojego partnera problem w tym obszarze, pierwszy krok to rozmowa. Warto szczerze porozmawiać na ten temat z ważną dla Ciebie osobą. Jednak pamiętaj, aby stosować komunikaty typu JA, czyli zamiast mówić: Jesteś denerwujący, powiedz: Twoje zachowanie mnie zdenerwowało. To jest bardzo ważne, ponieważ nie urazisz drugiej osoby, mówiąc jej, że coś jest z nią nie tak. Tylko że w konkretnej sytuacji się ktoś tak zachował.
Czasami sama rozmowa nie wystarczy, jeśli problem ma głębokie podłoże, należy udać się do specjalisty, psychologa lub psychoterapeuty. Ponieważ za lękiem przed bliskością może stać wiele czynników, które trzeba dopiero odkryć. Duży wpływ na to, jak kształtują się nasze relacje w przyszłości, ma wychowanie oraz to czy więź z rodzicem była ukształtowana w bezpieczny sposób.