Freelancing,  Lifestyle,  Motywacja,  Porady

Jak utrzymuję się z pracy przez internet?

Artykuł jest przeznaczony dla osób, które są zainteresowane pracą zdalną różnego rodzaju. Niezależnie od tego czy chcesz zarobić 500zł czy 5000zł miesięcznie – ten artykuł jest dla Ciebie.

Jako, że w ciągu kilku ostatnich lat  przetestowałam całą masę sposobów na zarabianie pieniędzy przez internet, myślę, że jestem odpowiednią osobą, aby udzielić wam kilku wskazówek, które naprawdę mogą ZMIENIĆ WASZE ŻYCIE.

Pracuję jako freelancer od dwóch lat. Obecnie głównie współpracuję ze stałymi pracodawcami, których poznałam w serwisie freelancer.com. Zajmuję się tłumaczeniem wszelkiego rodzaju tekstów, pisaniem artykułów i copywritingiem. Na przestrzeni tych dwóch ostatnich lat miałam styczność z wieloma różnymi projektami (tj. zleceniami pracy), ale finalnie zostałam przy tym w czym czuję się najlepiej i co najlepiej mi wychodzi.

W dzisiejszym wpisie wyjaśnię ogólnie jak TY (tak, konkretnie Twój przypadek) możesz zarabiać przez internet.

Serwis freelancer.com otworzył przede mną mnóstwo możliwości, pokazał mi jak wszechstronną osobą jestem i przede wszystkim pozwolił mi całkowicie uniezależnić się finansowo w wieku 20 lat. 

Jest wiele innych serwisów internetowych podobnych do freelancer.com, ( z których również korzystałam i czasami nadal zdarza mi się korzystać) jednak wspomniana przez mnie strona jest moją ulubioną i w mojej opinii najlepszą opcją dla początkujących.

Teraz najważnejsze: KAŻDY MOŻE PRACOWAĆ JAKO FREELANCER. 

Wyróżniłam trzy typy freelancerów, których znajdziemy na stronie freelancer.com:

 1. Osoba znająca perfekcyjnie jakikolwiek język poza językiem polskim (im więcej języków tym lepiej). Perfekcyjna znajomość języka oznacza możliwość napisania, np. artykułu w tym języku lub wykonania tłumaczenia z danego języka na język polski bądź odwrotnie. Oznacza to znajomość pisowni, gramatyki oraz swobodne korzystanie z języka.
 2. Osoba znająca jakikolwiek język poza językiem polskim na poziomie dobrym/bardzo dobrym i która jest w stanie komunikować się w danym języku, pisać, czytać itd. Nie oznacza to 100% znajomości gramatyki, zasad pisowni itp.
 3. Osoba znająca wyłącznie język polski.

(Dla każdej z tych osób znajdzie się praca w serwisie freelancer.com. Nie będę rospisywać się na temat działu IT, ponieważ ta praca sama w sobie może być i często jest wykonywana przez osoby prywatne. Jednak jeśli jesteś programistą, grafikiem komputerowym to na stronach typu freelancer możesz zarobić naprawdę duże pieniądze. )

W zależności od tego do której kategorii się zaliczasz, przejdź do czytania opcji dla siebie. Kolejno 1,2,3…

Możliwości pracy:

Osoba 1

 1. Tłumaczenie tekstów
 2. Proofreading (czyli sprawdzanie poprawności tekstu)
 3. Research (wyszukiwanie informacji na dany temat w internecie i sporządzanie raportu)
 4. Copywriting
 5. Transkrypcje (tj. tworzenie tekstu ze słuszanego pliku audio lub video)
 6. Pisanie różnego rodzaju artykułów, recenzji produktów
 7. Dodawanie produktów (zdjęcia, opisy, dane techniczne) do bazy danych sklepów internetowych
 8. Wprowadzanie danych do arkuszy w Excelu, Wordzie
 9. Kontaktowanie się z osobami z Polski/firmami/sklepami w imieniu osób z innego kraju, które nie znają języka polskiego
 10. Online assistant (zarządzanie korespondencją, odbieranie i odpisywanie na wiadomości klientów danej firmy, pomoc techniczna dla klientów) – czyli tzw. Obsługa klienta online
 11. Nauczanie języka online

Osoba 2

 1. Research (zwłaszcza research polskiego rynku, konkretnej branży, konkretnego regionu Polski)
 2. Dodawanie produktów (zdjęcia, opisy, dane techniczne) do bazy danych sklepów internetowych
 3. Wprowadzanie danych do arkuszy w Excelu, Wordzie
 4. Pisanie różnego rodzaju artykułów, recenzji produktów w języku polskim
 5. Kontaktowanie się z osobami z Polski/firmami/sklepami w imieniu osób z innego kraju, które nie znają języka polskiego
 6. Online assistant (zarządzanie korespondencją, odbieranie i odpisywanie na wiadomości klientów danej firmy, pomoc techniczna dla klientów) – czyli tzw. Obsługa klienta online – w języku polskim
 7. Nauczanie języka polskiego online

Osoba 3

 1. Research (research polskiego rynku, konkretnej branży, polskiej marki, konkretnego regionu Polski)
 2. Dodawanie produktów (zdjęcia, opisy, dane techniczne) do bazy danych sklepów internetowych
 3. Wprowadzanie danych do arkuszy w Excelu, Wordzie
 4. Pisanie różnego rodzaju artykułów, recenzji produktów w języku polskim
 5. Online assistant (zarządzanie korespondencją, odbieranie i odpisywanie na wiadomości klientów danej firmy, pomoc techniczna dla klientów) – czyli tzw. Obsługa klienta online – w języku polskim

Powyżej przedstawiłam tylko niektóre propozycje prac, jakie możecie wykonywać. Musicie wiedzieć, że istnieje o wiele więcej opcji. Najważniejsze, aby zacząć i przetrwać trudne początki.

Kilka informacji na temat tego jak zacząć i jak zdobyć pierwszy projekt

Freelancer jest serwisem darmowym przez pierwszy miesiąc pracy (kolejne miesiące są płatne, ale jest to kwota rzędu 3zł za najmniejszy abonament). Nie wymaga się od nas podawania danych karty kredytowej lub ustawiania żadnych subskrypcji płatniczych. Jeśli więc po pierwszym miesiącu nie uda nam się znaleźć żadnego projektu, lub nie będziemy zainteresowani kontynuowaniem korzystania ze strony, możemy zrezygnować beż żadnych konsekwencji. Zacznijmy więc od początku.

Zakładanie konta

Proces ten jest bardzo prosty. Wystarczy kierować się wskazówkami podanymi nam przez stronę freelancer. Zarejestruj się – wybierz login, hasło – wprowadź trochę danych osobowych – i swoje umiejętności. Ostatni punkt jest dla nas bardzo ważny ponieważ po wprowadzeniu naszych umiejętności do systemu, strona będzie automatycznie sugerowała nam projekty, które wymagają naszych umiejętności. Dlatego warto to przemyśleć i wpisać prawdziwe informacje. Tzn. nie wpisujcie, że znacie język francuski jeśli go nie znacie. Nie ma to żadnego sensu. Nie martwcie się, jeśli przez przypadek ominęliście ten krok, lub nie dodaliście odpowiednich Skillsów (umiejętności), w każdym momencie możecie powrócić do tego kroku i dodawać, usuwać  dane.

Gdy już założyliśmy konto, pora na zajęcie się naszym profilem. To nasza jedyna wizytówka, dlatego powinniśmy poświęcić na to kilka chwil. Zacznijmy od ustawienia zdjęcia profilowego. Wbrew pozorom pracodawcy chcą widzieć jak wygląda osoba, którą zatrudniają. Polecam dodanie jakiegokolwiek zdjęcia przedstawiającego naszą twarz. Nie krajobrazy, nie zdjęcia od tyłu, nie znaki graficzne, ale po prostu zdjęcie naszej twarzy. Zauważyłam, że to sprawdza się najlepiej i takie konta otrzymują najwięcej projektów. Może to być chociażby zdjęcie z jakiegoś dokumentu, ale oczywiście nie musi.

Następnie musimy napisać coś o sobie. Pamiętajmy o tym, żeby podawać prawdziwe informacje, ale nie zapominajmy też, że opis powinien zachęcić potencjonalnego pracodawcę do zatrudnienia właśnie nas. Opis powinien zawierać kilka słów wprowadzenia, informacje o waszym wykształceniu, doświadczeniu, główne umiejętności oraz kilka słów o tym dlaczego pracodawcy powinni wybrać właśnie was. Spróbujcie dodać coś, co wzbudzi sympatię i zaufanie, np. że jesteście bardzo precyzyjni, że wykonujecie prace bardzo szybko lub, że bardzo poświęcacie się wszystkim projektom i wkładacie w nie całe swoje serce. Krótko mówiąć – opis ma być chwytliwy!

Następnie dodajcie konkretne informacje na temat swojego wykształcenia, odbytych kursów, doświadczenia w pracy itd.

Ostatnia rzecz – bardzo ważna to utworzenie portfolio. Każdy pracodawca wchodząc na wasz profil chciałby zobaczyć z kim ma do czynienia i główny sposób na sprawdzenie, czy jesteście odpowiednią osobą i czy spełniacie kryteria wymagane przez pracodawcę to zapoznanie się z waszym portfolio, czyli zbiorem waszych przykładowych prac. Nie martwcie się jeśli nie macie jeszcze żadnego doświadczenia. Umieszczanie portfolio nie jest co prawda obowiązkowe, ale uważam, że jest to bardzo ważne i przydatne w zdobywaniu projektów. Dlatego radzę wam stworzyć coś w wolnej chwili – napiszcie artykuł na jakikolwiek temat, sporządźcie raport dotyczący np. najlepszych film w Polsce oferujących wegańskie słodycze itp. Moze to być wszystko, bądźcie kreatywni.

To by było na tyle, podstawy mamy za sobą. Teraz znajdźmy swój pierwszy projekt

Najważniejsze jest, aby być cierpliwym. Jak w każdej pracy, początki mogą być ciężkie. Lecz pamiętajcie, że z czasem będzie tylko lepiej. Im więcej projektów ukończycie, tym więcej opinii będziecie mieć na swoim profilu i tym chętniej będziecie wybierani do kolejnych projektów.

Moje rady dla początkujących:

Nie bądźcie wybredni. Nie żądajcie wielkich sum za proste prace. Weźcie pod uwagę, że nie jesteście jeszcze wiarygodni dla pracodawców, ponieważ na waszym profilu nie ma żadnych opinii. Dlatego radzę, aby w swojej aplikacji o przyznanie projektu ustawiać kwotę niższą niż średnia (tzn niższą niż średnia kwota wprowadzona przez innych użytkowników). Wielu pracodawcom zależy na tym, aby wydać jak najmniej więc istnieje duża szansa, że wasza niska oferta przyciągnie ich zainteresowanie.

Kolejna sprawa to czas w jakim wykonacie projekt. Zwłaszcza na początku starajcie się wprowadzać jak najkrótszy czas na wykonanie projektu. Wielu pracodawcom zależy na czasie i nawet jeden dzień może zaważyć na tym, że to właśnie wy otrzymacie projekt i zostaniecie zatrudnieni. UWAGA – nie oferujcie, że wykonacie zlecenie w jeden dzień, jeśli przypuszczalnie zajmie wam to tydzień. Jakiekolwiek opóźnienie lub niedotrzymanie warunków umowy może skutkować złą opinią od pracodawcy lub nawet problemem z otrzymaniem zapłaty.

BARDZO WAŻNE! – Treść waszej aplikacji. W waszej aplikacji o zatrudnienie, poza kwotą, która chcecie otrzymać za wykonanie zlecenia oraz czasem w jakim zobowiązujecie się ukończyć projekt, wprowadzacie też, tzw. „proposal”. Musicie tam napisać dlaczego właśnie wy powinniście zostać zatrudnieni oraz  ustosunkować się w jakiś sposób do opisu projektu. Pracodawcy lubią wiedzieć, że objaśnienie projektu zostało dokładnie przeczytane przez freelancerów. Jeśli, np. w opisie projektu, pracodawca napisał „Szukam kogoś, kto napisze artykuł na temat zdrowego odżywiania (…)”, spróbuj wspomnieć w swojej aplikacji, że wiesz coś na temat zdrowego odżywiania lub, że masz doświadczenie w pisaniu tego typu artykułów. Cokolwiek, co Twoim zdaniem pomoże przekonać pracodawcę, że właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem do tej pracy.

Ostatnia rada – aplikujcie do jak największej liczby projektów. Naturalnie, im więcej razy aplikujecie, tym większa szansa, że zostaniecie zatrudnieni. Nie martwcie się jeśli po 50 aplikacjach nie uzyskacie nawet żadnej odpowiedzi. Może właśnie ta 51 będzie tą szczęśliwą. Jak już mówiłam, początki mogą być ciężkie, dlatego bądźcie cierpliwi.

 

Otrzymanie pierwszego projektu zajęło mi około 10-14 dni. Nie miałam jednak żadnej pomocy. Sama dochodziłam do tego jak przyciągnąć uwagę pracodawców. Zdarzyło się, że kilka razy zostałam oszukana, zrobiłam coś nie tak… Jednak teraz, po 2 latach pracy mogę wam powiedzieć z ręką na sercu, że było warto! Praca jest dla mnie idealna. Sama decyduję o tym, co robię, kiedy robię i przede wszystkim gdzie pracuję. Zarobki są świetne i przy nawet niewielkim nakładzie pracy możecie zarobić naprawdę dobre pieniądze. 

Zalety pracy freelancera:

 • pracujesz, kiedy chcesz
 • pracujesz, gdzie chcesz
 • sam wybierasz, co chcesz robić
 • i oczywiście – zarobki

Jeśli zainteresował was ten artykuł, macie jakiekolwiek pytania, proszę dajcie mi znać w komentarzach. Gdybyście chcieli wiedzieć więcej na temat pracy freelancera – drugi artykuł pojawi się wkrótce. Wasze sugestie możecie przesyłać mi prywatnie lub w komentarzu.

Pozdrawiam serdecznie!

 

 

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.