Jak dbać o nastoletnią cerę?

Okres dojrzewania to czas, w którym organizm przechodzi gwałtowne zmiany. Często w efekcie cera dotknięta jest trądzikiem. Jak dbać więc o nastoletnią cerę?

Ważna jest systematyczność

W dbałości o cerę, nie tylko nastoletnią, ważna jest systematyczność. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju produkty nakładamy z jakim problemem się borykamy, tylko regularna pielęgnacja przyniesie pożądany efekt. Kremy pielęgnujące skórę nakładamy codziennie, produkty, które mają pomóc wygrać z trądzikiem stosujemy wedle zaleceń producenta, na przykład punktowo i doraźnie, albo włączamy je do regularnej pielęgnacji. Warto też od czasu do czasu wykorzystać takie kosmetyki jak peeling czy maseczka do twarzy, które pozwolą nam złuszczyć naskórek, nawilżyć cerę, przywrócić jej miękkość, ukoić zmiany.

Jakie kosmetyki polecane są do cery trądzikowej?

Wiele z nas ze swoich nastoletnich lat pamięta reklamy produktów do pielęgnacji nastoletniej cery, oparte głównie o składniki wysuszające. Reklamowane one były jako kosmetyki, które pomogą się uporać ze wszelkimi zmianami, wysuszą wypryski i nie pozwolą się im odnawiać. Warto jednak wiedzieć, że agresywna pielęgnacja cery trądzikowej zazwyczaj przynosi efekt odwrotny do oczekiwanego. Przede wszystkim kosmetyki, które mają na celu wysuszenie skóry sprawiają, że cera łojotokowa, wydzielająca sebum w nadmiernym stopniu (a taka często jest skóra nastoletnia), reaguje na dany produkt i broniąc się wydziela jeszcze więcej sebum. Sprawia to, że pory są zatkane a wyprysków pojawia się coraz więcej. Dlatego też, wybierając kosmetyki warto stawiać na te, których głównym zadaniem jest regulowanie wydzielania sebum, tak aby było ono produkowane na standardowym poziomie.

Problemy cery nastoletniej

Jak radzić sobie z zaskórnikami? Bardzo dobrze jest skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie, ale również pielęgnację. Wiele jest dermokosmetyków, które idealnie sprawdzają się na co dzień. Częstym problemem nastoletniej cery jest wpadanie ze skrajności w skrajność – skóra trądzikowa pod wpływem stosowanej pielęgnacji potrafi się przesuszać i na przesuszenie reaguje kolejnym wysypem. Wspomniane dermokosmetyki pomagają znaleźć cerze idealny balans. Warto dobierać dane produkty pod kątem potrzeb cery, na przykład cera trądzikowa świetnie wygląda przy regularnie stosowanym peelingu, ponieważ złuszczanie jest elementem terapi w przypadku trądziku. Po pierwsze jednak nie traktujemy peelingiem aktywnych zmian zapalnych, po drugie wybieramy taki produkt, który nadaje się do cery przetłuszczającej się, problematycznej. Dobrym rozwiązaniem są również punktowe żele, które pozwalają zmniejszyć stan zapalny w konkretnym miejscu, wysuszyć daną zmianę bez przesuszania skóry naokoło.

Czynniki wewnętrzne

Warto mieć na uwadze, że na ogólny stan skóry wpływają też czynniki wewnętrzne, na przykład same hormony czy stres. Jeżeli nie jesteśmy sobie w stanie poradzić z problemami skórnymi wyłącznie dzięki stosowanym kosmetykom lub lekom zapisanym przez dermatologa, warto poszukać przyczyny głębiej. Wskazana może być na przykład wizyta u endokrynologa, który pomoże ustalić czy zmiany trądzikowe nie są związane z nieprawidłowym poziomem hormonów. Czasami warto też zwrócić uwagę na swoją dietę, na trądzik bowiem wpływać mogą słodycze lub wysoce przetworzone produkty obecne w jadłospisie.