Kuchnia to prawdziwe serce domu, gdzie dziać się mogą prawdziwe cuda. Wiele osób doskonale odnajduje się w kuchni, tworząc prawdziwe dzieła kuchenne – zarówno na słono, jak również na słodko. Nic jednak nie będzie tak dobrze smakować, jeżeli do poszczególnych potraw nie zostaną dodane składniki w odpowiednich proporcjach. Jest to bardzo ważne. W tym względzie przyda się znajomość wagi, przeliczników miar, aby bez trudu móc sobie poradzić – nawet, jeżeli wagi akurat nikt nie będzie miał w ręce.
Ile gramów mieści się w jednej łyżeczce?
Co można poradzić, jeżeli aktualnie nie ma się wagi w domu, a w przepisie podanych jest 15g soli? Trzeba ratować się tym, co w domu aktualnie jest. Mowa tu o łyżkach i łyżeczkach. Jedna, dwie, trzy na pewno zawsze znajdą się w domu, więc jak najbardziej należy korzystać z takiej alternatywy.
Warto sobie zapamiętać na przyszłość, że jedna łyżeczka to 5ml, czyli aż 5g dowolnego produktu spożywczego. Niezależnie od tego, czy będzie to mąka, sól, czy też inny produkt sypki, który niekiedy używa się do gotowania/pieczenia. Skoro jednak już o mące mowa, to warto przy niej chwilę pozostać. Bo tak naprawdę odmierzenie 500g mąki za pomocą jednej łyżeczki może być nieco monotonne. Warto zapoznać się więc z innymi przelicznikami, jakie można użyć w kuchni.
Ile g mieści się w łyszczce i szklance?
Mówi się o podstawowych jednostkach miary kuchennej, jakie stworzone zostały tak naprawdę na podstawie wody. Przedstawia się to w następujący sposób:
- 1 szklanka ma pojemność 250 ml, czyli 250 g,
- 1 łyżka ma zawsze pojemność 15 ml, czyli 15 g.
Uwaga! Jeżeli już jednak mowa jest o szklankach, to należy pamiętać, że…szklanka szklance nigdy może nie być równa. No cóż, ma się do czynienia z różnymi producentami. Nie zawsze szklanka lub kubek, będzie miał pojemność 250 ml. Na ogół może to być 220 lub 230 g. Jak więc widać, te różnice są niewielkie i nie powinny one mieć dużego wpływu na pieczone ciasto czy też na inny efekt, który chciałoby się osiągnąć. Warto także pamiętać o tym, że czasem szklanki/kubki mają większą pojemność. Jednak w tym przypadku można ocenić „na oko”, że ma się do czynienia z większą pojemnością. Najważniejsze, aby te wahania nie odbiegały od wyjściowego 250g/250ml.
Co należy mieć w kuchni?
Waga kuchenna to podstawa. Ta jednak w najmniej oczekiwanej chwili może odmówić współpracy, więc łyżeczka/łyżka/szklanka to podstawa. Co oprócz tego warto mieć w kuchni? Blachy o różnych rozmiarach, dzięki czemu stworzenie dowolnego wypieku nie będzie aż tak mocno problematyczne. Warto zaopatrzyć się w blachę okrągłą (do tortów i serników), w blachę prostokątną i kwadratową. To taka podstawa, dzięki czemu bez trudu będzie można tworzyć fantastyczne desery. Wśród innych niezbędników, jakie należy wymienić, to na pewno naczynie żaroodporne. Dzięki temu pieczenie mięsa, czy też innych potraw nie będzie stanowić problemu. Bo chyba takich podstaw, jak garnki i talerze w różnych formach, są na tyle znane, że o nich nie trzeba już nikomu przypominać.