Freelancing

Freelancer, Upwork, Fiverr-na co uważać? Jak nie dać się oszukać?

Od początków bloga, zawsze pisałam o freelancingu, a dokładniej o platformatych freelancingowych w samych superlatywach. W ostatnim czasie dostałam wiele pytań odnośnie bezpieczeństwa pracy na stronach typu freelancer.com, fiverr.com, upwork.com…

Zrobiłam więc mały research i zauważyłam, że na forach internetowych aż roi się od pytań bez odpowiedzi. Jestem zszokowana ilu osobom przydarza się ciągle to, co mnie przydarzyło się na początku mojej przygody z pracą zdalną i dlatego postanowiłam sporządzić dla was listę porad i wskazówek, jak pracować na tego typu platformach freelancingowych, aby było bezpiecznie i komfortowo.

 

Dlaczego warto przeczytać ten post i czego pomoże wam on uniknąć:

 • Wykonałeś pracę, ale nie otrzymałeś zapłaty
 • Dziwne opłaty pobierane przez serwis nie wiadomo skąd i dlaczego
 • Po wykonaniu pracy otrzymujecie zapłatę, a po kilku dniach znika ona z waszego konta
 • Fałszywi pracodawcy/Oszuści
 • Osoby wysyłające WIRUSY
 • Złodzieje danych osobowych

 

Jeśli chcecie wiedzięć jak poradzić sobie z powyższymi zagrożeniami i mieć pewność, że jesteście bezpieczni to koniecznie CZYTAJCIE DALEJ.

 


Pierwszą ważną zasadą pracy w tego typu serwisach jest to, aby NIGDY NIE AKCEPTOWAĆ OFEROWANEGO WAM PROJEKTU DOPÓKI PRACODAWCA NIE wpłaci pełnej wartości projektu na stronę-jako DEPOZYTU (MILESTONE).

Nieważne co osoba po drugiej stronie próbuje wam wytłumaczyć, bo usłyszycie pewnie mnóstwo takich wymówek, jak na przykład:

 • „Zapłacę Ci po tym jak wykonasz swoją pracę. Jeśli zapłacę Ci teraz, to na pewno nie przyłożysz się wystarczająco do tego zadania.”
 • „Coś nie działa i nie mogę wpłacić pieniędzy na stronę. Zapłacę Ci jutro.”
 • „Boję się wprowadzać moje dane bankowe na stronę, wyślę Ci pieniądze prywatnie.”

To tylko przykłady wymówek z jakimi spotykałam się wielokrotnie na początku mojej przygody z serwisami freelancingowymi. Zwłaszcza jeśli wasz profil jest „młody” to ludzie myślą, że łatwiej będzie was oszukać i szukają kogoś, kto wykona pracę za darmo.

Więc słuchajcie, nigdy nie akceptujcie projektu i nie zgadzajcie się na rozpoczęcie pracy, dopóki wasz „pracodawca” nie wpłaci depozytu na stronę.

Pieniądze, czyli depozyt wpłacony na stronę, są zamrożone przez serwis freelancingowy, do momentu aż wasz pracodawca wam ich nie wypłaci. Są one zamrożone dla obu stron, więc jest to najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie.

Po ukończeniu pracy, pracodawca wypłaca wam pieniądze.


 

Nigdy nie wysyłajcie zdjęć swojego dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy i jakiegokolwiek innego dokumentu.

Kradzież danych osobowych zdarza się w internecie nagminnie i musicie być po prostu ostrożni. W serwisach freelancingowych bardzo często „pracodawcy” (oczywiście mowa o tych pozorantach) pod pretekstem sprawdzenia, czy na pewno jesteście tym za kogo się podajecie, będą was prosić o wysłanie im zdjęć waszych dokumentów. Nigdy tego nie róbcie! Jeśli ktoś was o to poprosi-najlepiej zgłoście jego profil w serwisie, a oni zajmą się resztą.


 

Kontrolujcie stan swojego konta w tego typu serwisach, a najlepiej jak tylko otrzymacie zapłatę-od razu wypłaćcie pieniądze na swoje konto bankowe.

Jak to w przypadku wielu serwisów internetowych, często na stronie występują różne usterki. W moim przypadku wielokrotnie z mojego konta zniknęły pieniądze, lub otrzymywałam jakieś ekstra kwoty nie wiadomo skąd. Czasami miałam naliczane opłaty za projekt, którego nigdy nie zaakceptowałam. W takiej sytuacji należy skontaktować się z Działem Obsługi Klienta i wyjaśnić im co się stało. Zazwyczaj bez żadnego problemu naprawiaja usterkę. Jednak serwis nigdy sam z siebie nie zareaguje, dlatego ważne jest, aby samemu kontrolować balans i wszystko inne co dzieje się na waszym koncie.


 

Wiele hakerów korzysta z tego typu stron freelancingowych, dlatego jeśli ktoś wysyła wam podejrzany plik-nie otwierajcie go.

Na co zwracać uwagę:

 1. Jeśli ktoś wysyła wam skopiowaną formułkę, plus jakiś plik, zanim go otworzycie spróbujcie przeprowadzić krótką rozmowę z potencjalnym pracodawcą. Z reguły spamerzy nie mają czasu/ochoty na wdawanie się w rozmowy z freelancerami, więc jeśli ktoś nie odpowiada na wasze wiadomości po wysłaniu wam dziwnego komunikatu z plikiem, po prostu zignorujcie tę osobę.
 2. Oczywiście takie działanie nie zawsze się sprawdza. Czasami hakerzy poprowadzą z wami rozmowę, aby przekonać was do otworzenia pliku. Dlatego bądźcie czujni i najlepiej otwierajcie tylko pliki tekstowe, jeśli nie macie pewności czy osoba z którą rozmawiacie ma dobre intencje.

 

Fałszywi pracodawcy i osoby publikujące fałszywe projekty z różnych powodów zdarzają się nagminnie.

Jeśli więc widzicie, że ktoś próbuje was przekonać do przejścia z rozmową do innego miejsca, jak skype, whatsapp, facebook, to ignorujcie taką osobę. Po pierwsze, jeśli ktoś chce omawiać cokolwiek związanego z pracą, można to robić w serwisie, a po drugie serwisy freelancingowe zabraniają komunikowania się i wykonywania płatności poza ich stronami, więc możecie ryzykować zablokowaniem waszego konta.


 

Ostatni punkt jest chyba najgorszy, bo nie macie za bardzo co zrobić, aby sie przed tym uchronić.

Wiele serwisów freelancingowych działa zgodnie z zasadą, że w każdym momencie mogą usunąć dane konto użytkownika, jeśli coś będzie nie tak z jego profilem. Co to dla was oznacza?

Po pierwsze nie musicie się obawiać o usunięcie waszego konta, jeśli nie zrobiliście nic złego, tzn. jeśli podaliście swoje prawdziwe dane osobowe i jeśli nie pobieraliście płatności poza serwisem za projekty znalezione w serwisie, nie macie się czego obawiać.

Po drugie, nawet jeśli wasz pracodawca zapłacił wam już za wykonaną pracę, to jeśli w ciągu kilku kolejnych dni po zamknięciu projektu, jego konto zostanie usunięte przez serwis freelancingowy, PIENIĄDZE ZA WYKONANĄ PRACĘ ZOSTANĄ WAM ODEBRANE I ODESŁANE DO „PRACODAWCY”. Niestety zdarza się to dość często więc moje rada jest taka:

Jeśli macie wątpliwości co do jakiegoś pracodawcy: (np jeśli dopiero założył on konto, lub nie ma żadnych opinii), to przed zaakceptowaniem projektu, skontaktujcie się z Działem Obsługi klienta i poproście, aby sprawdzili, czy jego profil jest bezpieczny i czy powinniście akceptować projekt.

Raz przydarzyła mi się taka sytuacja i po skontaktowaniu się z serwisem, dowiedziałam się, że jedyne co mogą zrobić, to zwrócić mi opłatę za projekt (od każdego projektu serwisy freelancingowe pobierają jakiś procent-dzieje się to w momencie, w którym akceptujecie projekt). Więc te 10% zostaje zwrócone na wasze konto, ale nikt nie zapłaci wam za czas poświęcony na wykonanie pracy nad projektem. Więc jeśli kiedykolwiek macie jakieś wątpliwości, co do waszego potencjalnego pracodawcy, najpierw skonsultujcie sprawę z Działem obsługi 🙂


 

Na dzisiaj to już tyle. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi unikniecie wielu przykrych sytuacji i będziecie już wiedzieć jak radzić sobie z oszustami i innymi naciągaczami 🙂

Jeśli znacie kogoś, kto też jest freelanerem, pracuje zdalnie, koniecznie podzielcie się z nim tym artykułem! Będzie mi bardzo miło.

 

Przeczytaj też:

Domowe biuro-6 zasad pracy w domu

Jak dbać o zdrowie pracując za biurkiem i przy komputerze

 

Więcej o freelancingu znajdziesz tutaj:

Freelancing

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.