Banan kcal – wartości kalorycznej, odżywcze i inne

banany kcal

Banan jest jednym z najbardziej lubianych owoców, zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. To także niezbędny element diety wśród zawodowych, profesjonalnych sportowców. Banan kcal to jednak niejedyna wartość, która warto znać o znanym, lubianym owocu. Przyjrzyjmy się mu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Banan kcal, czyli podstawowa wartość kaloryczna

Banan to owoc, który w 100 g dostarczy dla naszej organizmu 88,7 kalorii. Średniej wielkości żółty, wygięty w półksiężyc owoc waży 200 gramów. Najczęściej po obraniu pozostaje do spożycia około 120 gramów. W związku z tym można założyć szacunkowo, że przeciętny owoc to mniej więcej 100 kalorii. Oprócz kalorii warto wyszczególnić także inne, pozostałe makroskładniki, które znajdują się w bananie:

  • 0,3 gramów tłuszczu,
  • 1,1 gramów białka,
  • 22,8 gramów węglowodanów (w tym 12 gramów cukru).

Jak widać, banan, podobnie jak wszystkie owoce, składa się przede wszystkim z węglowodanów. Co ciekawe, u bananów niebagatelne znacznie ma stopień ich dojrzałości. Im mniej dojrzały, zielony banan, tym posiada więcej błonnika oraz skrobi opornej, co dodatkowo pozwala na dłuższe uczucie sytości. Pomijając więc walory smakowe, dla naszego zdrowia korzystniejsze jest spożywanie mniej dojrzałych bananów. Im bardziej żółty, dojrzały banan pokrytych charakterystycznymi, brązowymi plamami, tym więcej w nim cukrów oraz wyższy indeks glikemiczny.

Banan kcal a indeks glikemiczny

Banan kcal to nie jedyny wyznacznik, który należy wziąć pod uwagę przed jego spożyciem. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka wydawać się może, że posiada niską kaloryczność, a więc jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia, jednym z priorytetowych czynników jest także indeks glikemiczny, który reprezentuję sobą banan.

Indeks glikemiczny bananów jest wysoki. Szacuję się go na wysokości 51. W praktyce oznacza to, że pomimo tego, że banan kcal posiada niskie, wysoki indeks glikemiczny powoduje duży wyrzut insuliny do krwi. Tu występują już pewne ograniczenia w związku ze spożyciem znanego, tropikalnego owocu przez wiele osób. Przede wszystkim banany muszą zostać wyeliminowane bądź silnie ograniczone przez:

  • osoby z cukrzycą I i II stopnia,
  • osoby z chorobami nerek,
  • osoby prowadzące dietę niskowęglowodanową,
  • osoby, które przyjmują leki takie jak inhibitory ACE czy spironolakton, za sprawą wysokiej ilości potasu zawartej w bananach.

Banan kcal a dieta

Banan kcal to nie jedyna zaleta. Znany i lubiany owoc to źródło cennych witamin i składników mineralnych dla naszej codziennej diety. Na szczególną uwagę zasługuje m.in.:

  • Magnez,
  • Mangan,
  • Potas,
  • Miedź,
  • Witamina C,
  • Witamina B6,
  • Błonnik,
  • Kwas askorbinowy

i wiele innych. Są to witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. W związku z tym banany są cennym źródłem do prowadzenia zdrowej i urozmaiconej diety. Jeśli więc nie chorujemy przewlekle na cukrzycę, choroby nerek, badania naukowe wskazują, że przeciętny człowiek może zjeść do dwóch bananów dziennie. Wszystko jednak jest sprawą wysoce indywidualną, a spożycie bananów uzależnione jest od aktualnej, dziennej wartości kalorii.

Banany w diecie sportowców

Banany do nieodzowny element diety każdego sportowca. Dlaczego te tropikalne owoce cieszą się tak ogromną popularnością w świecie osób aktywnych fizycznie? Wykazuję on wiele cennych właściwości, m.in. zjedzony przed treningiem oszczędza i ochrania glikogen, pomagając w jego zachowaniu wystarczającego poziomu. Banan sprawia, że glikogen uwalania się z naszego poziomu powoli, przez cały czas trwania treningu, przez co pomaga w zachowaniu sił nawet po intensywnym wysiłku fizycznym.  Banan kcal posiada znikome podczas aktywności fizycznej, a dodatkowo po intensywnym treningu pomaga uzupełnić utracony z potem magnez i potas. Jest także swojego rodzaju naturalnym elektrolitem.

Smak, jakość i cenne walory zdrowotne

Banany to znane na całym świecie owoce tropikalne, które doskonale smakują, pięknie wyglądają, jak również niosą wiele cennych składników odżywczych dla naszego organizmu. Co więcej, banany używane są także w medycynie czy kosmetologi. Zadbaj o swoją urozmaiconą dietę każdego dnia.