Życie na Bałkanach

47 krótkich o Macedonii

Macedonia-dla większości ludzi to po prostu malutkie państwo znajdujące się na Bałkanach. Dla mnie Macedonia to o wiele więcej. Niecałe dwa lata temu pierwszy raz przyjechałam do tego kraju i od razu całkowicie mnie on zauroczył. Styl życia, otwartość ludzi i niezwykła natura wywarły na mnie ogromne wrażenie… Dzisiaj przychodzę do was z mnóstwem informacji na temat Macedonii, które warto wiedzieć, zwłaszcza jeśli planujecie się tutaj kiedyś wybrać. Poza podstawowymi informacjami, włączę do tego wpisu sporo ciekawostek (zaczerpniętych głównie od mojego chłopaka-Macedończyka) oraz rzeczy, które udało mi się osobiście zaobserwować podczas mojego pobytu tutaj.


☀️ Macedonia liczy niewiele ponad 2 miliony mieszkańców, z czego 700 000 mieszka w Skopje (stolicy kraju).


☀️Jej dokładne położenie możecie zobaczyć na mapie. Sąsiaduje z Grecją, Albanią, Bułgarią, Serbią i Kosowem.


☀️Językiem urzędowym w Macedonii jest język macedoński… ale też albański, turecki i serbski (na terenach zamieszkałych przez minimum 20% przedstawicieli tych krajów)


☀️Waluta, obowiązująca w Macedonii to 1 denar macedoński (MKD)

1PLN=14,2MKD


☀️Jeśli chcecie odwiedzić Macedonię (na krócej niż 90 dni), nie jest wam potrzebna wiza. Przy pobycie dłuższym niż 90 dni wymagana jest już wiza: studencka,pracownicza…


☀️Ponad 300 dni w roku, to w Macedonii dni słoneczne.


☀️ Średnia temperatura w Macedonii w lecie to: 35-40 stopni, w zimie najczęściej oscyluje wokół 0.


☀️ Życie w Macedonii jest bardzo tanie. Za 10zł możecie zjeść coś pysznego w restauracji. Za 50zł możecie jeść niemal do woli, niczym królowie i królowe. Tak samo jest z usługami, wynajmem mieszkań, rozrywkami i wszystkim innym.


☀️Macedończycy są niezwykle otwarci, towarzyscy i gościnni (jak większość obywateli krajów bałkańskich). Jednak w mojej opinii Macedończycy są najcieplejszymi i przyjaznymi ludźmi z jakimi miałam do czynienia.


☀️Macedończycy są bardzo rodzinni i niezależnie od wieku mają bardzo bliskie relacje z rodziną. Nie tylko z rodzicami, rodzeństwem, ale z dosłownie całą rodziną.


☀️Macedończycy są też niezwykle przyjacielscy i zazwyczaj każdy ma mnóstwo przyjaciół. Co ważne, nikt nie zamyka się w sobie i ludzie są bardzo otwarci.  Mam czasami wrazenie, że każdy tutaj przyjaźni się z każdym.


☀️ Najpopularniejszym alkoholem w Macedonii jest rakija i większość rodzin przyrządza ją w domu. Rakija powstaje z winogron i ma stężenie alkoholu około 45-55 procent! Drugim popularnym alkoholem, również domowej roboty jest mastyka (również wykonywana z winogron, ale w wyniku innej procedury).

☀️W Macedonii dużo się pije, ale rzadko się upija. Nazwałabym to piciem z umiarem. Macedończycy sami twierdzą, że piją dużo alkoholu, ale moim zdaniem to NIC w porównaniu ze spożywaniem alkoholu w Polsce. Przede wszystkim prawie nigdy nie widzę, żeby ktoś tutaj był pijany

☀️ Do niedawna w Macedonii panowała zasada, która zabraniała sprzedaży alkoholu po godzinie 19.00. Wraz ze zmianą rządu, zasada ta została zniesiona.

 

☀️W Macedonii na stacjach benzynowych nie prowadzi się sprzedaży alkoholu.

 

 


☀️Jedne z najpopularniejszych owoców w Macedonii to: granaty, kaki, kiwi, figi, winogrona. Większość ludzi ma je w swoich ogródkach i rosną one tez „na dziko” w górach, na polach uprawnych. 


☀️Minimalne wynagrodzenie w Macedonii to 200 euro, czyli trochę ponad 800zł. Niezwykłe jest to, że mimo że ludzie zarabiają tak niewiele, to na wszystko ich stać. Mam na myśli, że mogą sobie pozwolić na codzienne wyjście na kawę, okazyjne wyjście do restauracji i w miarę normalne życie. Przy wypłacie 500 euro, czyli trochę ponad 2000 zł można tutaj żyć na bardzo wysokim poziomie.


☀️Kawiarnie są wszędzie. Macedończycy piją bardzo dużo kawy i jest ona tutaj bardzo tania. Gdziekolwiek się nie udacie-tam zobaczycie jakąś kawiarnię. To jeden z ulubionych rodzajów spędzania wolnego czasu przez Macedończyków.


☀️W Ohrid, jednym z najpiękniejszych miejsc w Macedonii, powstają naturalne, unikatowe perły, które w odróżnieniu od wszystkich innych pereł na świecie-są wieczne. Pozostałe perły są w stanie przetrwać 150 lat.


☀️Pierwsze Zoo na Bałkanach powstało w Skopje.


☀️Ciekawostka prosto od Kosty: Jeden z ocalałych z katastrofy Titanica był Macedończykiem i uratował on aż 14 tonących osób, zanim sam wsiadł do łodzi ratunkowej.


☀️Od momentu rozpadu Jugosławii, Macedonia toczy spór z Grecją. Uważają oni, że Maceodnia nie może używać tej nazwy, bo należy ona do Greków. (Nie będę teraz pisać więcej na temat sporu Macedonii z Grecją, bo planuję oddzielny post na ten temat).


☀️Macedońskie wesela są bardzo duże i zwykle zaprasza się nawet kilkaset osób. Głównym tańcem na weselach jest Oro. 


☀️Macedończycy nie świętują zbytnio urodzin, ale imieniny obchodzą już bardzo hucznie. Zazwyczaj zapraszani są wszyscy przyjaciele, zjaomi i rodzina i świętuje się do białego rana w towarzystwie jedzenia i muzyki.


☀️W Macedonii udając się do lekarza pierwszym co usłyszysz będzie pytanie, czy wyprobowałaś już wszystkich naturalnych metod jak herbata z cytryną, czarnuszka, smarowanie stóp rakiją. Ludzie lubują się raczej w naturalnych metodach leczenia, dlatego też są zazwyczaj zdrowi.


☀️Zazwyczaj po narodzinach dziecka, przez 40 dni zostaje ono w domu i widza je jedynie rodzice i najbliżsi (zależne od rodziny). Ma to związek z budowaniem odporności malucha.


☀️W większości macedońskich domów nie ma centralnego ogrzewania.


☀️Większość rodzin korzysta z paneli słonecznych, co jet świetnym rozwiązaniem biorąc pod uwagę, że ponad 300 dni w roku świeci u nich słońce.


☀️Na macedońskich bazarach znajdziecie całe mnóstwo ubrań z metkami „Zara”, „Amisu”, „TH”  itd. Oczywiście są one śmiesznie tanie. Większość z nich pochodzi z tureckich szwalni.


☀️Oficjalnie nie można sprzedawać podróbek żadnego produktu, ale w większości sklepów znajdziecie podróbki wielu luksusowych marek, jak „Gucci”, „LV” itd.


☀️Macedończycy nie jedzą bułek (w polskim rozumieniu). Nie mają też zbyt dużego wyboru chleba. Głównie jedzą coś, co u nas nazywa się „batonem” lub „weką”. Oczywiście można też dostać chleby dietetyczne, ziarniste. Jednak w większości sklepów nie ma żadnego wyboru.


☀️W Macedonii nie ma McDonalda. (Kiedyś był, ale z niewiadomych powodów został dość szybko zamknięty). Ostatnio w Skopje powstało KFC. W Skopje City Mall jest też Burger King. 


☀️Centrów handlowych(w polskim rozumieniu) jest w całej Macedonii kilka i znajdują się one w Skopje. Oczywiście jest też wiele obiektów w stylu centrów handlowych (często Macedończycy nazywają te miejsca centrami handlowymi), ale czy kilka sklepów typu Pepco, Lidl, CCC w dużym budynku można nazwać centrum handlowym?


☀️W Macedonii jest mnostwo „sklepików”. Jak wspomniałam wyżej nie ma tutaj sporo centrów handlowych, dlatego, że:

-nie ma tutaj wielu sieciówek

-prywatne butiki mają niskie ceny i dobre produkty

-ludzie są przyzwyczajeni do kupowania w niezależnych sklepach dlatego mnóstwo osób żyje z prowadzenia swoich małych stacjonarnych butików odzieżowych.


☀️W Macedonii nie ma zbyt dużego wyboru przypraw do gotowania. Głównie korzysta się tutaj z Vegety, papryki słodkiej i czosnku. Nie ma mowy o czymś typu „Winiary Pomysł na”.


☀️ Macedończycy jedzą mnóstwo warzyw i owoców. Każde wyjście do restauracji, każdy posiłek w domu i plenerze rozpoczyna się od sałatki ze świeżych warzyw.


☀️W większości dużych miast na skrzyżowaniach ze światłami stoją dzieciaki/nastolatkowie, którzy myją szyby w samochodach kierowców za drobną opłatą. Czasami bywają bardzo natarczywi.


☀️W Macedonii, jak i na całych Bałkanach znajdziecie mnóstwo bezdomnych zwierząt. Głównie psów i kotów. Niestety schroniska nie są tutaj jeszcze aż tak popularne(państwo nie ma pieniędzy na finansowanie ich budowy) więc zwierzaki błąkają się po ulicach i żywią się tym, co znajdą lub tym co podarują im ludzie. Na szczeście ludzie są tutaj niesamowici i psiaki są stale dokarmiane i nawet przytulane-szczęśliwe.


☀️W Skopje autobusy miejskie wyglądają jak te w Londynie. Są wysokie i czerwone.


☀️ Taksówki są bardzo tanie. Cena za km to 25 MKD(1,70PLN)  w Skopje, czyli stolicy.


☀️Kierowcy w Macedonii nie zawsze stosują się do przepisów ruchu drogowego. Zdarza się, że prowadzą po alkoholu, nie zatrzymują się na znaku STOP, wyprzedzają w niedozwolonych miejscach itd.


☀️ W Ohrid znajduje się 365 kościołów.


☀️Do zapisu języka macedońskiego używa się zmodyfikowanej cyrylicy, która obecnie liczy 31 liter.


☀️Język macedoński, jak wiele języków słowiańskich bardzo przypomina język polski. Nasze języki mają mnóstwo wspólnych słów i jeszcze więcej tych zmodyfikowanych.


☀️Ajvar, czyli sos z papryki i bakłażanów znajdziecie w każdym macedońskim domu. To już tradycja, że co roku kobiety wzajemnie sobie pomagają w przygotowaniu tego specyfiku. Mama mojego chłopaka zawsze pomaga swoim koleżankom i kuzynkom, a one pomagają jej. Znakomity przepis na ajvar znajdziecie TUTAJ.


☀️System pracy w tutejszych sklepach wygląda tak, że najczęściej są one otwarte są od rana do południa, potem są zamykane na kilka godzin i następnie ponownie otwierane do około 20-21 (w przypadku sklepów) i 00.00-01.00(w przypadku restauracji.


☀️Większość Macedończyków jest wyznania prawosławnego.


 

 

 

To już tyle, jeśli chodzi o dzisiejszy post. Zebrałam dla was mnóstwo ciekawych informacji, ale oczywiście to nawet nie 1% tego, co warto wiedzieć na temat Macedonii. Jest to cudowny, klimatyczny kraj z wieloletnimi tradycjami i niezwykle ciepłymi ludźmi, który serdecznie polecam wam odwiedzić.

Za jakiś czas dodam podobny post, z kolejnymi ciekawostkami na temat Macedonii. W planach mam też opisanie macedońskich tradycji, jak wesela czy święta, które wyglądają zupełnie inaczej niż u nas. Dajcie mi znać co by was najbardziej interesowało 🙂

Dziękuję za przeczytanie wpisu i zapraszam was do subskrypcji NEWSLETTERA, aby być na bieżąco. Po uzbieraniu konkretnej liczby subskrybentów planuję ciekawe rozdania więc koniecznie zapisz sie już teraz, aby Cię to nie ominęło 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.