Freelancing

4 kroki do zostania freelancerem!

Cześć! Dzisiaj przedstawię Ci bazując na moim doświadczeniu kilka kroków, które pomogą Ci zostać freelancerem.

  • Jeśli interesuje Cię taki rodzaj pracy, ale nie za bardzo orientujesz się jak się do tego zabrać – ten artykuł jest dla Ciebie!
  • Jeśli zawsze podobał Ci się taki rodzaj pracy, ale nie za bardzo wiesz co mógłbyś/mogłabyś robić – ten artykuł jest dla Ciebie!
  • Jeśli potrzebujesz powiększyć swoje zarobki na krótszą bądź dłuższą metę – ten artykuł jest dla Ciebie!
  • Jeśli masz ochotę poczytać coś interesującego – ten artykuł jest dla Ciebie!

Jeśli jesteś tutaj pierwszy raz, w dwóch zdaniach opowiem Ci dlaczego warto przeczytać „moje wypociny” i dlaczego warto tutaj zostać. Nazywam się Natalia, mam 23 lata i od ponad dwóch lat pracuję zdalnie jako freelancerka. Praca zdalna umożliwiła mi przeprowadzkę na Bałkany (Przeprowadzka na Bałkany), pozwoliła uniezależnić się finansowo (Droga do niezależności finansowej i praca na studiach) i przede wszystkim zmieniła moje życie. Sama decyduję o tym, nad czym pracuję, kiedy i gdzie. Wszystko na moich zasadach – tak jak zawsze marzyłam. Jeśli też chciałabyś/chciałbyś spróbować swoich sił, zapraszam do lektury. Będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się tym artykułem z przyjaciółmi 🙂

1. W CZYM JESTEŚ DOBRY/A?

To zupełnie normalne, zwłaszcza dla nas-młodych osób, że nie wiemy, co chcemy robić ze swoim życiem.Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy tyle możliwości, które otaczają nas ze wszystkich stron, że grzechem byłoby z nich nie korzystać. Więc jeśli nie wiesz, w czym jesteś dobra/y i nie za bardzo jesteś gotowy/a, aby już teraz wybrać, czym będziesz się zajmować przez resztę swojego życia – NIE MARTW SIĘ. To nic złego. Ważne, aby wciąż się rozwijać i pracować nad sobą. Freelancing to świetna okazja do przetestowania wielu różnych rodzajów pracy. Możesz być pisarzem, tłumaczem, programistą, aktorką, możesz podkładać głos w filmach, pracować jako sekretarz/sekretarka i wiele, wiele innych…. Możesz spróbować swoich sił we wszystkim. Tak więc, jeśli wiesz, że masz smykałkę do języków to super, sprawa jest prosta – pójdziesz w kierunku tłumaczenia tekstów, jeśli interesuje Cię programowanie – zaczniesz tworzyć programy i aplikacje. Jeśli jednak nie wiesz, w czym jesteś dobry/a – nic straconego. Freelancing pozwoli Ci odnaleźć Twoje mocne strony.

2. JAK CHCESZ PRACOWAĆ?

Chodzi mi tutaj o to, jak dużo swojego czasu chcesz poświęcić na freelancing. Czy ma być to dodatkowe źródło dochodu, czy może praca na pełny etat? Po podjęciu decyzji możemy przejść do kolejnego punktu, tzn…

Chcesz sam szukać sobie zleceń czy może wolisz skorzystać z platform umożliwiających pracodawcom i pracownikom komunikowanie się i nawiązywanie współpracy?

Przykładem takiej platformy jest freelancer.com czy upwork.com.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak krok po kroku założyć konto na takiej platformie, znaleźć najlepsze projekty i zacząć zarabiać pierwsze pieniądze jako freelancer zapraszam Cię do wcześniejszego artykułu: Jak utrzymuję się z pracy przez internet

3. PRZETRWAJ POCZĄTKI

Jak ze wszystkim, początki bywają ciężkie. Oczywiście nie możesz oczekiwać, że w ciągu kilku dni będziesz zarabiać pięciocyfrowe kwoty, ale przy odrobinie cierpliwości i zapału jest to możliwe. Wszystko zależy od tego ile z siebie dasz. Jeśli włożysz w to swoje serce i poświęcisz odpowiednią ilość czasu, na pewno osiągniesz sukces. Jeśli pierwsze projekty okażą się porażką i nie będzie Ci to sprawiało przyjemności, spróbuj poszukać projektów w innych dziedzinach. Otwórz się na wszystkie możliwości i nie zniechęcaj się, jeśli pierwsze tygodnie nie będę należały do najprostszych (a tak zapewne będzie :D). Pamiętaj: DO WYTRWAŁYCH ŚWIAT NALEŻY 😀

4. ORGANIZACJA DNIA PRACY

To, że od teraz sam/a jesteś dla siebie SZEFEM, nie oznacza, że możesz unikać jakichkolwiek zasad. Freelancing to też praca i bez pewnych zasad i dyscypliny nie uda Ci się osiągnąć zamierzonego celu. Praca zdalna nie jest dla każdego. Z pozoru wydaje się o wiele prostszym rozwiązaniem niż standardowe 8 h dziennie w biurze, ale dla niektórych może ona stanowić tak naprawdę większe wyzwanie. Każdy z nas jest inny (co jest piękne, dlatego właśnie świat jest kolorowy) i nie każdy polubi i dobrze sprawdzi się w roli szefa. Będąc freelancerem odpowiadasz za wszystko sam/a. Tworzysz pewnego rodzaju firmę. Jesteś dyrektorem, sekretarzem/ką, specem ds. marketingu, księgowym/ą itd. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wygląda mój przykładowy dzień pracy zapraszam Cię tutaj:
Jak wygląda dzień pracy FREELANCERA

 

To już wszystkko na dzisiaj. jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat freelancingu zapraszam Cię do przeczytania pozostałych artykułów, które są dostępne na blogu:

Ile zarabiam pracując przez internet 

Jak utrzymuję się z pracy przez internet

Jak wygląda dzień pracy FREELANCERA

Droga do niezależności finansowej i praca na studiach

Jeśli artykuł okazał się dla Ciebie pomocny, podziel się nim ze swoimi znajomymi. Zapraszam Cię na moje social media: FB i IG. 

Instagram – nieslychanablog
Facebook – Nieslychana blog

Dziekuję za przeczytanie wpisu i do następnego! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.